Ruszył nabór wniosków w nowej odsłonie programu "Czyste Powietrze". Pomoc ukierunkowano na osoby szczególnie narażone na ubóstwo energetyczne i uszczelniono zasady dofinansowań.
Co nowego w programie?
Sprawdź, czy program jest dla Ciebie
Program jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynkach posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Minimalny okres własności wynosi 3 lata (nie dotyczy to sytuacji spadkowych). Dotacja jest przeznaczona dla budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia 2020 r.
Progi dochodowe
Dofinansowanie jest dostępne dla osób fizycznych spełniających określone kryteria dochodowe.
Przygotuj dokumentację
Przed rozpoczęciem inwestycji należy wykonać obowiązkowy audyt energetyczny wraz z dokumentem potwierdzającym audyt, po jej zakończeniu – świadectwo charakterystyki energetycznej.
Oba dokumenty muszą być sporządzone przez osobę wpisaną do rejestru uprawnionych do wystawiania świadectw (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii) i na oba możesz dostać dofinansowanie z Czystego Powietrza – łącznie 1600 zł.
Złóż wniosek o dofinansowanie
Wnioski są składane elektronicznie. Istnieje kilka ścieżek składania wniosków. Obowiązkowo z pomocą operatora, jeśli staramy się o prefinansowanie i najwyższy poziom dofinansowania. Z pomocy operatora można skorzystać opcjonalnie przy podwyższonym poziomie dotacji bez prefinansowania. W pozostałych przypadkach wnioski składa się: na stronie gov.pl, w Urzędzie Gminy lub Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Wybierz odpowiednie materiały i urządzenia
Dofinansowanie można otrzymać na:
Zrealizuj inwestycję
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji o dofinansowaniu, można rozpocząć realizację inwestycji. Zakres inwestycji musi być zgodny z audytem energetycznym i potwierdzony fakturami. Podatek od towarów i usług (VAT) nie jest kosztem kwalifikowanym, zatem jego koszt będzie ponosił zawsze beneficjent. W przypadku korzystania z pomocy operatora, to on będzie monitorował cały proces, sprawdzając, czy prace są realizowane zgodnie z wytycznymi.
Złóż dokumenty po zakończeniu inwestycji
Po zakończeniu prac, obowiązkowo beneficjent musi wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej, potwierdzające zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania.
Jak wziąć dotację
Dotacja jest wypłacana przez WFOŚiGW w całości lub w maksymalnie trzech częściach. Po zakończeniu inwestycji i uzyskaniu świadectwa charakterystyki energetycznej, beneficjent składa wniosek o wypłatę dotacji (w całości lub ostatniej transzy). Możliwe jest prefinansowanie (zaliczka) do 35% kosztów, które można otrzymać w przypadku najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania. W takim przypadku, beneficjent przedkłada umowy z wykonawcami na realizację inwestycji, a zaliczka jest wypłacana na konto wykonawcy. Przy tej formie jest obowiązkowe wsparcie operatora.
Ostrożnie dobieraj wykonawcę
Przy wyborze firmy realizującej prace w ramach programu Czyste Powietrze warto zachować czujność. Podpisując umowę, upewnij się, że wykonawca posiada odpowiednie doświadczenie, referencje oraz stosuje odpowiednie materiały i urządzenia zgodne z listą ZUM. Unikaj firm, które naciskają na podpisanie umowy na pierwszym spotkaniu lub składają nierealne obietnice. Warto wcześniej sprawdzić opinie innych klientów oraz skonsultować się z operatorem programu lub punktem konsultacyjno‐informacyjnym w gminie. Pamiętaj – dobrze dobrany wykonawca to gwarancja solidnie przeprowadzonej inwestycji i skutecznej poprawy efektywności energetycznej Twojego domu.
Gdzie szczegółowo zapoznać się z programem?
Do pobrania - podręcznik nowego programu
Dziś, 31.03.2025 o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbędzie się XII Sesja Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Obrady będą transmitowane na żywo. Przekaz będzie dostępny od godziny 17.00 po kliknięciu w poniższy link:
Zapraszamy do śledzenia transmisji.
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar apeluje do posiadaczy bydła, owiec, kóz, świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych o zachowanie szczególnej czujności. Zagrożenie pryszczycą jest realne. W bezpośrednim sąsiedztwie Polski wystąpiły kolejne ogniska choroby.
Na tę chwilę na terytorium naszego kraju wirusa pryszczycy nie ma. Służby prowadzą intensywne kontrole i badania laboratoryjne. W trybie codziennych odpraw odbywają się posiedzenia sztabu kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołanego pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego. 24 godziny na dobę monitorowana jest sytuacja na granicy. Wszystko po to, aby zapobiec przedostaniu się choroby do naszego kraju.
Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że wirus pryszczycy jest bardzo poważnym zagrożeniem. Może też być przenoszony na duże odległości.
Apelujemy do rolników, hodowców, przetwórców i przedstawicieli handlu o wyjątkową ostrożność i zachowanie nadzwyczajnych środków prewencji. Szybkie rozpoznanie choroby stanowi pierwszy i najważniejszy etap jej zwalczania!
Przypominamy jednocześnie, że zgodnie z art. 42 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, posiadacz zwierzęcia zobowiązany jest do m.in.:
- niezwłocznego zawiadomienia o tym organu Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższego podmiotu świadczącego usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej;
- pozostawienia zwierząt w miejscu ich przebywania i niewprowadzania tam innych zwierząt;
- uniemożliwienia osobom postronnym dostępu do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę, lub zwłoki zwierzęce;
- wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, pasz, wody, ściółki, nawozów naturalnych w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu i innych przedmiotów znajdujących się w miejscu, w którym wystąpiła choroba.
Więcej informacji oraz bieżące komunikaty można znaleźć na stronach:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo
Do pobrania:
Już w najbliższą sobotę, 29 marca, zapraszamy serdecznie na VI Wielkie Sprzątanie Gminy Jerzmanowice-Przeginia.
Po raz kolejny ruszamy wspólnie, aby zadbać o czystość i piękno naszej okolicy. To wspaniała okazja, by zjednoczyć siły i pokazać, jak bardzo zależy nam na środowisku, w którym żyjemy.
Punkty zbiórki odpadów będą czynne od godziny 10:00 na terenie całej gminy. W wyznaczonych miejscach będzie można zaopatrzyć się w worki i rękawiczki niezbędne do zebrania śmieci, a także zostawić zebrane odpady. Zostaną one odebrane, poddane recyklingowi i utylizacji przez firmę ZGK „Bolesław".
Partnerami akcji są:
Wodociągi Miasta Krakowa S.A.,
Nadleśnictwo Krzeszowice
Zakład Gospodarki Komunalnej "Bolesław" Sp. z o.o.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców – małych i dużych – do wzięcia udziału w tej ważnej akcji. Każda para rąk się liczy! Przyłączcie się do nas, spędźmy aktywnie sobotnie przedpołudnie i wspólnie sprawmy, że nasza gmina będzie jeszcze piękniejsza!
Zwołuję posiedzenie Komisji Budżetowej i Spraw Organizacyjnych, które odbędzie się 31 marca 2025r. o godz. 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Jerzmanowice - Przeginia, Jerzmanowice ul. Rajska 22.
Porządek obrad:
Przewodniczący
Komisji Budżetowej i Spraw Organizacyjnych
Damian Niedziółka
Zwołuję posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury Sportu Zdrowia i Pomocy Społecznej, które odbędzie się 31 marca 2025r. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Jerzmanowice - Przeginia, Jerzmanowice ul. Rajska 22.
Porządek obrad:
Przewodniczący
Komisji Oświaty Kultury Sportu
Zdrowia i Pomocy Społecznej
Stanisław Rogóż