Drogi Rolniku! Jeśli na skutek gradobicia lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych stwierdziłeś szkody w swoim gospodarstwie rolnym powinieneś złożyć wniosek o ich oszacowanie do urzędu gminy Jerzmanowice-Przeginia .
Uwaga! Masz na to 10 dni od wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego.
Zasady postępowania w sprawach szacowania szkód powstałych w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej w związku z wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego.
Kogo dotyczy:
1) Gospodarstw rolnych lub działów specjalnych produkcji rolnej, które mogą zostać uznane za dotknięte niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym (gradem, deszczem nawalnym, ujemnymi skutkami przezimowania, przymrozkami wiosennymi, powodzią, huraganem, piorunem, obsunięciem się ziemi lub lawiną), gdy spełni warunki:
a. gospodarstwo rolne winno posiadać minimalną powierzchnię 1 ha (fizycznego lub przeliczeniowego).
b. minimalna powierzchnia jednolitej uprawy na działce, na której zostały uszkodzone uprawy, nie może być mniejsza niż 0,1 ha.
2) Urzędów gmin (miast) składających wnioski o szacowanie szkód w imieniu podmiotów dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
Wymagane dokumenty:
Po stwierdzeniu szkód w gospodarstwie rolnym w wyniku suszy w środku trwałym, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny, producent rolny powinien złożyć pisemny wniosek o wystąpieniu szkód do urzędu gminy (miasta), właściwego ze względu na położenie swoich gruntów (Załączniki nr I i I.2-I.9).
Załącznik nr I – Wniosek producenta rolnego
Załącznik nr I.2-I.9- załącznik do wniosku producenta rolnego
W przypadku gdy producent rolny posiada grunty rolne na terenie kilku gmin, o wystąpieniu szkód musi powiadomić wszystkie, właściwe ze względu na położenie gruntów, urzędy gmin (miast). Ponadto powinien podać dane o produkcji i szkodach w poszczególnych gminach na zbiorczym zestawieniu, który przekazuje do gminy właściwej ze względu na położenie największej części gospodarstwa spośród gmin w których wystąpiły szkody.
Załącznik I.1A i B-wykaz gruntów z wszystkich gmin,na których jest gospodarstwo rolne
Wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta) po weryfikacji poprawności sporządzenia wniosków producentów rolnych, wnioskuje do Wojewody Małopolskiego (Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa MUW w Krakowie) o dokonanie szacunku szkód przez Komisję.
Po dokonaniu szacunku szkód przez komisję wójt, burmistrz, prezydent miasta przesyła do Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa MUW w Krakowie:
- protokoły komisji z szacunku szkód wraz z wnioskami rolników o oszacowanie szkód
- imienny wykaz rolników
- protokół uzupełniający komisji z oszacowania szkód w drzewach owocowych w gospodarstwie rolnym
- zaświadczenie sołtysa o prowadzeniu gospodarstwa
Oszacowania wysokości szkód dokonują członkowie Komisji:
1) w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia przez producenta rolnego do urzędu gminy wniosku o oszacowanie szkód, poprzez lustrację na miejscu, jednak nie później niż:
2) dwukrotnie, w przypadku szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych (jako środkach trwałych, nie dotyczy szkód w owocach):
Po oszacowaniu szkód przez Komisję, Wojewoda wdraża ustalone zasady w zależności od uruchomionego programu pomocy, a w szczególności potwierdza wysokość i zakres szkód na protokołach Komisji.
Więcej informacji uzyskasz w Referacie Ochrony Środowiska tel. 12 3895247 wew. 120, wnioski i załączniki dostępne pod linkiem https://tiny.pl/7cw8m
Do pobrania: