Aktualności

16-04-2020 - Jak prawidłowo założyć rękawice i maski ochronne
Jak prawidłowo założyć rękawice i maski ochronne

Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny, aby prawidłowo zdjąć rękawice, powinniśmy złapać palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnąć ją (bez dotykania skóry), wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch. Następnie, ruchem ślizgowym włożyć palce gołej dłoni między drugą rękawicę a nadgarstek i zdjąć rękawicę, zwijając ją wzdłuż dłoni. Potem naciągnąć na trzymaną w palcach rękawicę i obie wyrzucić do kosza oraz zdezynfekować ręce.

Sanepid przypomina również, że przed nałożeniem maski musimy umyć ręce wodą i mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie powinniśmy zakryć nos i usta maską, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma przerwy i materiał dobrze przylega. Staramy się nie dotykać maski podczas jej używania, a jeśli to zrobimy - umyć dłonie lub je zdezynfekować. Maskę powinniśmy wymienić na nową, gdy tylko będzie wilgotna. Maski wielokrotnego użytku dezynfekujemy po każdym użyciu, piorąc je w temperaturze min. 60 stopni przez 45 minut. Wypraną maseczkę należy wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę. Aby zdjąć maseczkę bezpiecznie, musimy chwycić ją z tyłu, za wiązanie, a potem zdezynfekować dłonie. Nie wolno dotykać przodu maski.

Grafiki do pobrania.
1. Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę ochronną
2. Jak prawidłowo założyć i zdjąć rękawice ochronne

dowiedz się więcej
16-04-2020 - Jak postępować ze zużytymi rękawiczkami i maseczkami ochronnymi?
Jak postępować ze zużytymi rękawiczkami i maseczkami ochronnymi?

W związku ze stanem epidemii, sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk. Dodatkowo rząd wprowadził od czwartku, 16 kwietnia, obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego mieszkańcy, po użyciu jednorazowych rękawiczek i maseczek, powinni wyrzucić je do kosza na odpady zmieszane.

Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny opracowali wytyczne w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem. Ich opracowanie związane jest z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zachorowań na COVID-19.

Wytyczne mówią, że odpady wytworzone przez osoby zdrowe, maseczki i rękawiczki używane w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, m.in. w miejscu pracy czy w trakcie zakupów, powinny być uprzednio zebrane w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika na odpady zmieszane.

Zużytych materiałów higienicznych nie wrzucajmy do żółtego pojemnika czy worka na odpady z metali i tworzyw sztucznych, czy kanalizacji. Z kolei kartonowe pudełka po chusteczkach należy wyrzucić do papieru. Czas pandemii nie zwalnia nas z obowiązku dbania o środowisko!

Jak wskazuje Sanepid, odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład, stanowią odpady komunalne. Odpady wytwarzane w miejscach izolacji wymagają jednak określonych środków ostrożności.

 

Postępowanie z odpadami. Wytyczne dla osób przebywających w izolacji:

– wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;

– osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek należy spryskać preparatem wirusobójczym;

– worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej trzech czwartych jego pojemności, nie można go też zgniatać;

– po zapełnieniu worka osoba przebywająca w izolacji zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;

– osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje lub zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (np. przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;

– worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego;

– przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, należy używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce;

– odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

dowiedz się więcej
15-04-2020 - Maseczki dla mieszkańców
Maseczki dla mieszkańców

Od jutra wchodzi obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Dziś ruszamy z akcją doręczania maseczek ochronnych do każdego domu na terenie naszej gminy.

Ich dystrybucją zajmą się Radni, Sołtysi, Druhowie z gminnych jednostek OSP. Nasi samorządowcy i strażacy, w trosce o Wasze bezpieczeństwo, dostarczą maseczki do skrzynek pocztowych. Ich doręczanie może potrwać kilka dni, dlatego prosimy o cierpliwość i sprawdzanie swoich skrzynek.

Urząd Gminy zakupił 6 tysięcy maseczek ochronnych dla naszych Mieszkańców. Na walkę z koronawirusem i zwiększenie Państwa bezpieczeństwa Radni przekazali swoje diety. Za te środki zakupiono 50 litrów płynu do dezynfekcji, który został przekazany jednostkom OSP, tysiąc maseczek oraz materiał na kolejne, których szycia podjęły się Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Do akcji włączyły się także nasze niezawodne Mieszkanki, które uruchomiły swoje maszyny do szycia!

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć inicjatywę szycia maseczek zapraszamy do kontaktu, dostarczymy materiał zakupiony przez Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach.
Dziękujemy!

dowiedz się więcej
09-04-2020 - ARiMR: Po dopłaty sięgnij z domu
ARiMR: Po dopłaty sięgnij z domu

Mimo trudności związanych z pandemią koronawirusa, małopolscy rolnicy najlepiej w kraju radzą sobie z wnioskowaniem o dopłaty za 2020 rok.

Już ponad 12 tysięcy oświadczeń i wniosków elektronicznych wpłynęło do ARiMR. Oznacza to, że przeszło 10% osób spośród tych, które ubiegały się o płatności w ubiegłym roku, dopełniło formalności.

Ważna, szczególnie w sytuacji najnowszych obostrzeń związanych z przemieszczaniem się, jest informacja, że wszyscy uprawnieni do złożenia oświadczeń mogą - zamiast tej formy - skorzystać z wysłania wniosku internetem. W przypadku pytań o korzystanie z aplikacji eWniosekPlus, prosimy o kontakt telefoniczny z placówkami Agencji lub z doradcami rolnymi.
Ci, którzy zdecydują się jednak na złożenie Oświadczenia, powinni to zrobić do 15 kwietnia. Sposoby na dotarcie z dokumentem do ARiMR są cztery: 

1. wrzutnie przed placówkami Agencji,

2. Poczta Polska,

3. ePupap

4. e-mail (skan dokumentu).

Wykaz numerów telefonów do placówek ARiMR: www.arimr.gov.pl lub  https://link.do/lCwpt
Kontakt z doradcami MODR: sekretariat@modr.pl; tel. 12 285-21-13 / 14, 609 700 003; powiatowe zespoły: http://www.modr.pl/strona/zespoly-powiatowe-doradcow.

dowiedz się więcej
1
. . .
128 129 130
. . .
332
CPK
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
MPK
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Otulina Podkrakowska
Solidarni
WYBORY
Wybory do Izb Rolniczych 2023
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ochrona powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Covid - 19
Wspieraj lokalnie
Dofinansowania ze środków NFOŚiGW i NFOŚi GW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie