Aktualności

28-03-2014 - OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom" 2014 - Eliminacje Gminne
OTWP "Młodzież Zapobiega Pożarom" 2014 - Eliminacje Gminne

19 marca br. w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach odbyły się eliminacje gminne profilaktyczno – pożarniczego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształcenie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej. Informacja nt. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej wraz z załącznikami została przesłana do wszystkich szkół oraz jednostek na terenie naszej gminy w celu przeprowadzenia eliminacji dla dwóch grup wiekowych I – grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych oraz II – grupa wiekowa – uczniowie szkół gimnazjalnych. 

dowiedz się więcej
25-03-2014 - Inspekcja Służby Więziennej z Katowic i Krakowa
Inspekcja Służby Więziennej z Katowic i Krakowa

We wtorek, 11 marca Dyrektorzy Okręgowi Inspektoratów Służby Więziennej z Katowic i Krakowa wraz z Wójtem Gminy i Radnymi Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia oglądali efekty prac wykonanych w lutym br. w szkołach samorządowych na terenie Gminy przez osadzonych z Zakładu Karnego w Trzebini.

Z inicjatywy Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia Adama Piaśnika od ponad miesiąca na terenie Gminy pracują osadzeni z Zakładu Karnego w Trzebini. Wykonują bieżące prace remontowe, konserwacyjne i porządkowe w obiektach i otoczeniu szkół samorządowych na terenie Gminy, m.in. uzupełnienie ubytków i malowanie ścian, naprawa i konserwacja wyposażenia, sprzętów, drzwi, ogrodzenia, sprzątnie pomieszczeń, w tym piwnic i magazynów, porządkowanie i sprzątanie placów szkolnych i bezpośredniego otoczenia szkół.

Efekty tych prac oglądali Radni Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia (Andrzej Babiuch, Stanisława Gzyl, Zofia Kaleta, Halina Kurek) wraz z Przewodniczącym i Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Zbigniewem Synowcem i Janem Hrabia. W wizytacji uczestniczyli również funkcjonariusze Służby Więziennej: Dyrektor Okręgowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach płk Mirosław Gawron, Dyrektor Okręgowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie płk Krzysztof Trela, Dyrektor Zakładu Karnego w Trzebini ppłk Mirosław Cholewa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie mjr Tomasz Wacławek. Dyrektorzy szkół zgodnie zachwalali zaangażowanie i pracowitość osadzonych, prosząc jednocześnie o dalszą kontynuację w swoich placówkach prowadzonych przez osadzonych prac. Z kolei Wójt Adam Piaśnik podkreślił dobrą współpracę i sprawną organizację ze strony Dyrektora Zakładu Karnego w Trzebini ppłk Mirosława Cholewa.

Dodajmy, że z inicjatywy Wójta Adama Piaśnika dzięki życzliwości i przychylności Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie płk Krzysztofa Trela na terenie Gminy od blisko dwóch lat pracują osadzeni z Zakładu Karnego w Trzebini. Osadzeni pracują nieodpłatnie, Gmina opłaca jedynie ich transport, szkolenia PHP, badania lekarskie, posiłki. Dotychczas osadzeni wykonali bieżące prace remontowe, konserwacyjne i porządkowe m.in. w budynkach Ochotniczych Straży Pożarnych i szkół, przy Urzędzie Gminy, na placu zabaw w Czubrowicach, placach komunalnych, drogach gminnych, przy rowach i poboczach dróg. Wartość prac wykonanych w samym 2013 roku szacowana jest na przeszło 250 tyś. złotych.

 
 
dowiedz się więcej
25-03-2014 - Podsumowanie uroczystego otwarcia sali gimnastycznej w Przegini
Podsumowanie uroczystego otwarcia sali gimnastycznej w Przegini

Uroczystości 3 marca 2014 roku rozpoczęły się od mszy świętej w przegińskim kościele, skąd młodzież i goście przeszli do szkoły. Tych drugich było bardzo wielu - począwszy od władz gminy, radnych i sołtysów, przez władze powiatu, Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Komendanta Powiatowej Policji, Prezesa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, piłkarzy "Cracovii", przedstawicieli Akademii Mistrzów Cracovia i Akademii Piłkarskiej Orbita, aż po posłów i senatora.

Wszystkich bardzo serdecznie witał Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia Adam Piaśnik, który przy okazji dziękował osobom, które wspierały gminę w realizacji tej inwestycji, m.in. posłowi na Sejm RP i jednocześnie przewodniczącemu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Ireneuszowi Rasiowi, Mariannie Kołodziejczyk, która jeździła do Warszawy, wspierając starania o dotację.

Budowa sali trwała od 2006 roku i kosztowała ponad 2,2 mln zł. Dotacja z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach „Wojewódzkiego wieloletniego programu rozwoju bazy sportowej” wyniosła 590 tysięcy złotych. Pozostałe wydatki zostały pokryte ze środków własnych Gminy. Sala gimnastyczna przy Zespole Szkół w Przegini posiada wymiary 12x24 metry. Znajduje się tam również zaplecze socjalne (szatnie i sanitariaty dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych), magazyny i wyposażenie (sprzęt sportowy, rozsuwane trybuny oraz monitoring). Na sali gimnastycznej mogą być rozgrywane zawody w piłce siatkowej na poziomie krajowym, a w pozostałych dyscyplinach możliwe są turnieje do poziomu szkolnego.

dowiedz się więcej
17-03-2014 - Dyktando o Pióro Wójta Gminy
Dyktando o Pióro Wójta Gminy

Dnia 5 marca w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Przegini odbył się finał Gminnego Dyktanda o Pióro Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Do konkursu, po przejściu szkolnych eliminacji, przystąpiło 31 uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy. Szkoła gościła młodych pretendentów do tytułu Mistrza z placówek w Jerzmanowicach, Gotkowicach, Sąspowie, Racławicach oraz Czubrowicach oraz reprezentantów z Przegini. Wszyscy zostali uroczyście powitani na sali gimnastycznej. Zaraz po tym przedstawiciele z klas starszych udali się do innej sali, gdzie przystąpili do konkursu, młodsi uczniowie swoje zmagania przeżywali na sali gimnastycznej. Teksty obu dyktand – każda grupa wiekowa pisała inne dyktando - nie należały do najłatwiejszych. Wśród wielu trudnych wyrazów należało się wykazać znajomością pisowni między innymi słów takich jak: żerdzi, gżegżółka, móżdżek, półcień, histeryczny, dzierżyć czy też najohydniejszy.

W kategorii uczniów młodszych poziom był bardzo wyrównany, nie mniej komisja sprawdzająca prace według wcześniej ustalonych kryteriów, wybrała następujących zwycięzców:

  • I miejsce – Emilia Sikorska SP Jerzmanowice
  • II miejsce – Jakub Dziedzic SP Jerzmanowice
  • III miejsce – Paulina Mosurek SP Przeginia

W kategorii klas starszych poziom był nieco bardziej zróżnicowany, ale dzięki temu bez większych problemów udało się wyłonić zwycięzcę . Nagrodę „Złotego Pióra” oraz tytuł Gminnego Mistrza Ortografii zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej w Przegini Aleksandra Piekarz z klasy V. A tak wyglądają pełne wyniki w kategorii klas IV-VI:

  • I miejsce – Aleksandra Piekarz SP Przeginia
  • II miejsce – Paulina Filipek SP Jerzmanowice
  • III miejsce – Jagoda Szymańska SP Racławice

Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczył Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia Pan Adam Piaśnik. W kilku słowach podziękował uczniom za udział, nauczycielom za przygotowanie uczniów do konkursu i zaproponował, aby takie spotkania na stałe weszły do programu szkolnego. Sukces, jakim okazały się zmagania, pozwala wierzyć, że nie był to ostatni taki konkurs w Szkole Podstawowej w Przegini. 

dowiedz się więcej
17-03-2014 - XII Powiatowe Zawody Narciarskie Szkół Gimnazjalnych (Gimnazjada)
XII Powiatowe Zawody Narciarskie Szkół Gimnazjalnych (Gimnazjada)

W dniu 7 marca 2014 w Spytkowicach koło Rabki odbyły się powiatowe mistrzostwa w narciarstwie alpejskim (Gimnazjada). W zawodach uczestniczyli uczniowie z naszej Gminy. Miło nam poinformować że trójka uczestników: Dominika Czarnul, Magdalena Izdebska, Marcin Izdebski; uzyskała awans do wojewódzkich mistrzostw w narciarstwie alpejskim, które odbędą się 20 marca w Kluszkowcach. Ponadto Pan Leszek Sępek zajął drugie miejsce oraz Tomasz Kiszka czwarte w zawodach o Puchar Starosty Krakowskiego w kategorii open opiekunów. Poniżej prezentujemy wyniki zawodów. 

dowiedz się więcej
17-03-2014 - Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w naciarstwie alpejskim
 Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w naciarstwie alpejskim

28 lutego 2014 w Sieprawiu odbyły sie Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w naciarstwie alpejskim. W zawodach brali udział zawodnicy z naszej Gminy ze Szkół Podstawowych. Poniżej prezentujemy wyniki z zawodów.

{gallery}spytkowiceigrzyska2014{/gallery}

dowiedz się więcej
10-03-2014 - Podsumowanie II Mistrzostw w narciarstwie alpejskim o puchar Wójta
Podsumowanie II Mistrzostw w narciarstwie alpejskim o puchar Wójta

W dniu 26 lutego 2014 w Spytkowicach koło Rabki odbyły się drugie Mistrzostwa w narciarstwie alpejskim o Puchar Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia.

W zawodach uczestniczyło 72 zawodników w sześciu kategoriach wiekowych (kobiety/mężczyźni). Rozdano osiem kompletów medali, 10 pucharów oraz nagrody rzeczowe, które wręczone zostały prze Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia Adama Piaśnika.

Po zakończeniu zmagań na stoku na każdego uczestnika czekał ciepły posiłek. Poniżej w załącznikach prezentujemy pełne tabele wyników. Dodatkową kategorią wprowadzoną na stoku była kategoriia rodzinna w której miejsca zajęli odpowiednio:
1. GAŁAK JULIA, KATARZYNA, MARCIN
2. SĘPEK ZUZANNA, IWONA, LESZEK
3. SZLACHTA OLA, HUBERT, DARIUSZ 

 
dowiedz się więcej
1
. . .
127 128 129
. . .
142
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec