Aktualności

21-04-2020 - XVIII sesja Rady Gminy Jerzmanowice - Przeginia VIII kadencji
XVIII sesja Rady Gminy Jerzmanowice - Przeginia VIII kadencji

Zawiadamiam, że XVIII sesja Rady Gminy Jerzmanowice - Przeginia VIII kadencji odbędzie się 27 kwietnia 2020r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Jerzmanowice - Przeginia, Jerzmanowice ul. Rajska 22.

Porządek obrad XVIII sesji Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia VIII kadencji

1. Otwarcie Sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Zatwierdzenie protokołów nr XVI/2020 i nr XVII/2020 z sesji Rady Gminy Jerzmanowice – Przeginia.
4. Podjęcie uchwał w sprawie:
4.1. przyjęcia sprawozdania za rok 2019 z realizacji zadania z zakresu wspierania rodziny (druk nr 147/2020).
Opinia: Komisja Oświaty Kultury Sportu Zdrowia i Pomocy Społecznej
4.2. przyjęcia sprawozdania za rok 2019 z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jerzmanowicach . (druk nr 149//2020).
Opinia: Komisja Oświaty Kultury Sportu Zdrowia i Pomocy Społecznej
4.3. przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Jerzmanowice-Przeginia w 2020 r. (druk nr 144/2020).
Opinia: Komisja Infrastruktury Gospodarki Komunalnej Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego
4.4. przekazania wpłaty na Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej z przeznaczeniem na bieżące funkcjonowanie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie (druk nr 142/2020).
Opinia: Komisja Budżetowa i Spraw Organizacyjnych
4.5. planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Jerzmanowice-Przeginia na rok 2020 (druk nr 151/2020).
Opinia: Komisja Oświaty Kultury Sportu Zdrowia i Pomocy Społecznej
4.6. zwolnienia samorządowego zakładu budżetowego - Zakład Wodociągi Gminne w Jerzmanowicach z obowiązku wpłaty nadwyżki środków obrotowych do budżetu gminy Jerzmanowice - Przeginia (druk nr 150/2020).
Opinia: Komisja Budżetowa i Spraw Organizacyjnych
4.7. zmiany Uchwały Nr XV/126/2019 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 16 grudnia 2019r. w sprawie Uchwały Budżetowej Gminy Jerzmanowice-Przeginia na rok 2020 (druk nr 145/2020).
Opinia: Komisja Budżetowa i Spraw Organizacyjnych
4.8. zmiany uchwały Nr XV/124/2019 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 16 grudnia 2019 roku w sprawie przyjęcia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jerzmanowice-Przeginia na lata 2020-2030 (druk nr 148/2020).
Opinia: Komisja Budżetowa i Spraw Organizacyjnych
5. Zamknięcie obrad sesji.

Przewodniczący
Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia
Robert Bąbka

dowiedz się więcej
21-04-2020 - Laptopy zakupione w ramach programu "Zdalna szkoła"
Laptopy zakupione w ramach programu "Zdalna szkoła"

Prawie 70 tys. zł nasza gmina pozyskała w ramach programu „Zdalna szkoła”. Dzięki tym środkom z Ministerstwa Cyfryzacji  zakupiliśmy laptopy, które posłużą uczniom do realizacji zdalnych lekcji.

Jutro sprzęt zostanie przekazany dyrektorom szkół. Ci z kolei użyczą go najbardziej potrzebującym uczniom. W przypadku większego zainteresowania dyrektorzy zaoferowali możliwość wypożyczenia komputerów szkolnych.

 Jeśli potrzebują Państwo laptopa, aby w czasie pandemii umożliwić dzieciom kształcenie na odległość zapraszamy do kontaktu z wychowawcami i dyrektorami szkół.

dowiedz się więcej
21-04-2020 - Zmiania harmonogramu 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego
Zmiania harmonogramu 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego

Składanie zadań przeniesione na jesień!

W związku z obowiązującym na terenie Polski stanem epidemii, Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o kolejnej zmianie harmonogramu 5. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Propozycje zadań mieszkańcy będą mogli zgłaszać od 1 września do 15 października 2020 roku. Głosowanie zaplanowano na wiosnę 2021 roku.

Pierwotnie nabór zadań do tegorocznej edycji BO Małopolska miał się rozpocząć 1 kwietnia. Dbając jednak o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował o przesunięciu tego etapu na jesień.

- Zmiany pozwolą na normalne procedowanie budżetu obywatelskiego już po minięciu zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa. Wierzę, że ten czas wykorzystają także na przemyślenie swoich pomysłów do tegorocznej edycji BO Małopolska – zachęca Edward Czesak, odpowiadający w zarządzie województwa m.in. za budżet obywatelski.

Z powodu pandemii koronawirusa zdecydowano także o odwołaniu wszystkich spotkań informacyjnych dotyczących 5. edycji BO Małopolska. Pierwotnie pracownicy urzędu marszałkowskiego mieli spotkać się z mieszkańcami w 12 miastach w całym województwie.

- Oczywiście monitorujemy sytuację i reagujemy na bieżąco. Gdyby były potrzebne kolejne decyzje, poinformujemy o tym mieszkańców Małopolski – podkreśla Edward Czesak.

Ważne terminy w 5. Edycji BO Małopolska

Jak wygląda harmonogram po zmianach? Poniżej podajemy najważniejsze terminy:

Zgłaszanie zadań przez mieszkańców Województwa Małopolskiego – od 1 września do 15 października 2020 r.
Udostępnienie wykazu zgłoszonych zadań - do 30 października 2020 r.
Udostępnienie wstępnej listy zadań dopuszczonych do głosowania i listy zadań odrzuconych - do 5 lutego 2021 r.
Składanie odwołań przez autorów zadań - do 12 lutego 2021 r.
Rozpatrzenie odwołań autorów zadań przez Radę Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego - do 31 marca 2021 r.
Udostępnienie ostatecznej listy zadań dopuszczonych do głosowania oraz listy zadań odrzuconych - do 16 kwietnia 2021r.
Rozpoczęcie akcji informacyjnej (promującej dane zadanie) przez autorów zadań - od 16 kwietnia 2021 r.
Głosowanie mieszkańców Województwa Małopolskiego – 1 maja - 31 maja 2021 r.
Ogłoszenie wyników głosowania mieszkańców Województwa Małopolskiego - do 15 września 2021 r.

Czekamy na Twoje pytania!

Jeśli masz pytania, skontaktuj się z pracownikami zajmującymi się budżetem obywatelskim za pośrednictwem skrzynki pocztowej: bo@umwm.malopolska.pl lub messengera https://www.facebook.com/bo.malopolska/

dowiedz się więcej
20-04-2020 - Oświadczenie ws. dopłat bezpośrednich do ARiMR
Oświadczenie ws. dopłat bezpośrednich do ARiMR

Oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2020 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2019 będzie można złożyć do ARiMR w terminie 15 dni kalendarzowych od momentu odwołania epidemii, ale nie później niż do ostatniego dnia składania wniosków o przyznanie płatności .

Analogicznie wydłużony został termin dostarczenia oryginału dokumentu do ARiMR (Pocztą Polską lub do skrzynki przed wejściem) w przypadku wysłania oświadczenia mailem.

Oświadczenie mogą złożyć rolnicy, którzy zadeklarowali we wniosku złożonym w 2019 r. powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha, potwierdzają brak zmian i chcą ubiegać się w 2020 roku o te same płatności.

 Druk oświadczenia:

Oswiadczenie o braku zmian 2020

Jeśli nie mają Państwo możliwości wydrukowania dokumentu mogą go Państwo odebrać w Urzędzie Gminy (po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się z pracownikiem).

Pomocy w wypełnieniu oświadczenia udziela doradca rolniczy z MODR Karniowice, który w stałych godzinach dyżurowania (środy 9-14) w okresie pandemii jest do Państwa dyspozycji pod numerem telefonu: 609 400 044 .

dowiedz się więcej
16-04-2020 - Jak prawidłowo założyć rękawice i maski ochronne
Jak prawidłowo założyć rękawice i maski ochronne

Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny, aby prawidłowo zdjąć rękawice, powinniśmy złapać palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnąć ją (bez dotykania skóry), wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch. Następnie, ruchem ślizgowym włożyć palce gołej dłoni między drugą rękawicę a nadgarstek i zdjąć rękawicę, zwijając ją wzdłuż dłoni. Potem naciągnąć na trzymaną w palcach rękawicę i obie wyrzucić do kosza oraz zdezynfekować ręce.

Sanepid przypomina również, że przed nałożeniem maski musimy umyć ręce wodą i mydłem lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie powinniśmy zakryć nos i usta maską, upewniając się, że między twarzą a maską nie ma przerwy i materiał dobrze przylega. Staramy się nie dotykać maski podczas jej używania, a jeśli to zrobimy - umyć dłonie lub je zdezynfekować. Maskę powinniśmy wymienić na nową, gdy tylko będzie wilgotna. Maski wielokrotnego użytku dezynfekujemy po każdym użyciu, piorąc je w temperaturze min. 60 stopni przez 45 minut. Wypraną maseczkę należy wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę. Aby zdjąć maseczkę bezpiecznie, musimy chwycić ją z tyłu, za wiązanie, a potem zdezynfekować dłonie. Nie wolno dotykać przodu maski.

Grafiki do pobrania.
1. Jak prawidłowo założyć i zdjąć maseczkę ochronną
2. Jak prawidłowo założyć i zdjąć rękawice ochronne

dowiedz się więcej
16-04-2020 - Jak postępować ze zużytymi rękawiczkami i maseczkami ochronnymi?
Jak postępować ze zużytymi rękawiczkami i maseczkami ochronnymi?

W związku ze stanem epidemii, sklepy muszą zapewnić klientom rękawiczki lub środki do dezynfekcji rąk. Dodatkowo rząd wprowadził od czwartku, 16 kwietnia, obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego mieszkańcy, po użyciu jednorazowych rękawiczek i maseczek, powinni wyrzucić je do kosza na odpady zmieszane.

Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny opracowali wytyczne w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem. Ich opracowanie związane jest z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zachorowań na COVID-19.

Wytyczne mówią, że odpady wytworzone przez osoby zdrowe, maseczki i rękawiczki używane w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, m.in. w miejscu pracy czy w trakcie zakupów, powinny być uprzednio zebrane w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika na odpady zmieszane.

Zużytych materiałów higienicznych nie wrzucajmy do żółtego pojemnika czy worka na odpady z metali i tworzyw sztucznych, czy kanalizacji. Z kolei kartonowe pudełka po chusteczkach należy wyrzucić do papieru. Czas pandemii nie zwalnia nas z obowiązku dbania o środowisko!

Jak wskazuje Sanepid, odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład, stanowią odpady komunalne. Odpady wytwarzane w miejscach izolacji wymagają jednak określonych środków ostrożności.

 

Postępowanie z odpadami. Wytyczne dla osób przebywających w izolacji:

– wysoce zalecane jest, aby odczekać 72 godziny od zamknięcia worka – przed przekazaniem worka z odpadami do odbioru;

– osoba przebywająca w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel, w miarę możliwości worek należy spryskać preparatem wirusobójczym;

– worka z odpadami nie należy zapełniać powyżej trzech czwartych jego pojemności, nie można go też zgniatać;

– po zapełnieniu worka osoba przebywająca w izolacji zawiązuje worek i po ustaleniu z osobą wynoszącą odpady z miejsca izolacji wystawia worek z odpadami z pomieszczenia, w którym przebywa;

– osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) wystawiony przez osobę w izolacji worek do drugiego worka, zawiązuje lub zamyka go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (np. przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka) oraz oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka;

– worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w oznakowanym pojemniku przeznaczonym na te odpady, w miarę możliwości będącego w posiadaniu odbierającego;

– przed i po każdej czynności związanej z pakowaniem/przenoszeniem odpadów, należy używać rękawic ochronnych, myć i/lub dezynfekować ręce;

– odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

dowiedz się więcej
15-04-2020 - Maseczki dla mieszkańców
Maseczki dla mieszkańców

Od jutra wchodzi obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych. Dziś ruszamy z akcją doręczania maseczek ochronnych do każdego domu na terenie naszej gminy.

Ich dystrybucją zajmą się Radni, Sołtysi, Druhowie z gminnych jednostek OSP. Nasi samorządowcy i strażacy, w trosce o Wasze bezpieczeństwo, dostarczą maseczki do skrzynek pocztowych. Ich doręczanie może potrwać kilka dni, dlatego prosimy o cierpliwość i sprawdzanie swoich skrzynek.

Urząd Gminy zakupił 6 tysięcy maseczek ochronnych dla naszych Mieszkańców. Na walkę z koronawirusem i zwiększenie Państwa bezpieczeństwa Radni przekazali swoje diety. Za te środki zakupiono 50 litrów płynu do dezynfekcji, który został przekazany jednostkom OSP, tysiąc maseczek oraz materiał na kolejne, których szycia podjęły się Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Do akcji włączyły się także nasze niezawodne Mieszkanki, które uruchomiły swoje maszyny do szycia!

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć inicjatywę szycia maseczek zapraszamy do kontaktu, dostarczymy materiał zakupiony przez Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach.
Dziękujemy!

dowiedz się więcej
1
. . .
126 127 128
. . .
331
CPK
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
MPK
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Otulina Podkrakowska
Solidarni
WYBORY
Wybory do Izb Rolniczych 2023
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ochrona powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Covid - 19
Wspieraj lokalnie
Dofinansowania ze środków NFOŚiGW i NFOŚi GW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie