O B W I E S Z C Z E N I E
/w sprawie wyłożenia do publicznego wglądu raportu o oddziaływaniu na środowisko/
Wójt Gminy Jerzmanowice – Przeginia działając na podstawie art. 33 ust. 1 w związku z art. 79 ust 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1235), zawiadamia, że w dniu 22.12.2014r. wpłynął wniosek Pana Marka Górnisiewicza w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektowanego przedsięwzięcia stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji wraz z punktem skupu złomu, miejscowość Jerzmanowice, działka nr 433/2, Gmina Jerzmanowice-Przeginia. Mając na uwadze, że planowana działalność zalicza się do kategorii przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, przystąpiono do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Organem administracji właściwym do wydania decyzji w tej sprawie jest Wójt Gminy Jerzmanowice - Przeginia, zaś organami biorącymi udział w ocenie oddziaływania na środowisko, właściwymi do dokonania uzgodnienia są Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie.
Jednocześnie zawiadamiam wszystkich zainteresowanych o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy, składania uwag i wniosków w formie pisemnej, elektronicznej i ustnie do protokołu, w terminie od 7 do 27 stycznia 2015r. w siedzibie Urzędu Gminy Jerzmanowice – Przeginia pok. 122, pon. 9:00-17:00, wtorek - piątek 8:00-16:00, tel. (012) 389 52 47 wew. 122, e – mail: rkaczmarczyk@jerzmanowice-przeginia.pl
Złożone uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Wójta Gminy Jerzmanowice – Przeginia przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Obwieszczono dnia 23.12.2014r.
Dziękujemy za zgłoszone i wypełnione ankiety dotyczące propozycji wprowadzenia nazw ulic. W sumie zarejestrowano 278 ankiet przesłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej i w formie papierowej. W rozbiciu na poszczególne miejscowości odnotowano:
Poniżej zamieszczono mapy, które wizualizują rezultaty zebranych ankiet dla każdej miejscowości z osobna. Na drogach, na których zgłoszono kilka różnych propozycji zostały one zaprezentowane. Wielkość czcionki determinuje powtarzalność proponowanej nazwy, dlatego tam gdzie proponowane nazwy się powtarzają wielokrotnie nazwę wyeksponowano większą czcionką. Zdarzają się przypadki, że ta sama nazwa występuje w danej miejscowości kilku krotnie w różnych miejscach.
![]() Czubrowice |
![]() Gotkowice |
![]() Jerzmanowice |
![]() Łazy |
![]() Przeginia |
![]() Racławice |
![]() Sąspów |
Ankiety wskazały, iż największa potrzeba i zainteresowanie wprowadzeniem nazw ulic występuje w miejscowości Jerzmanowice. Dlatego też rozpoczęto prowadzenie dalszych czynności dla sołectwa Jerzmanowice. Ze względów finansowych, jak i organizacyjnych nazwy ulic w pozostałych miejscowościach będą wprowadzane sukcesywnie, jeżeli będzie taka wola mieszkańców. O wszystkich czynnościach związanych z procedurą wprowadzania nazw ulic będziemy informować na bieżąco.
Informacja z zakładki: Informator > Geodezja > Nazwy ulic
Od 2012 roku gmina Jerzmanowice-Przeginia należy do Lokalnej Grupy Działania "Jurajska Kraina". LGD to porozumienie partnerskie osób i instytucji zainteresowanych rozwojem obszarów wiejskich i poprawą jakości życia mieszkańców. Partnerstwo przybrało formę stowarzyszenia, w skład którego wchodzą reprezentanci gmin, organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw, instytucji publicznych z terenu pięciu gmin powiatu krakowskiego.
12 grudnia 2014 roku w Ojcowie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze podczas którego wybrano nowe władze stowarzyszenia. Prezesem LGD została Dorota Buczek, przewodniczącym Rady LGD został Tadeusz Durłak, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Marek Piekara. Gminę Jerzmanowice-Przeginia reprezentuje w Zarządzie Izabela Jędrzejek, w Radzie LGD Adam Piaśnik i Karol Papisz, w Komisji Rewizyjnej Zbigniew Synowiec. Pozostałymi członkami LGD z terenu gminy są: Chochół Witold, Ferdek Piotr, Mazur Mariusz, Nabagło Tadeusz. Podczas zebrania zaprezentowano nową stronę stowarzyszenia: http://jurajskakraina.pl/
11 grudnia 2014 roku odbyło się spotkanie w sprawie projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Jerzmanowice-Przeginia. Na spotkaniu Kierownik Pracowni ASTA-PLAN P. Anna Staniewicz zapoznała wszystkich obecnych z propozycją nowych rozwiązań urbanistycznych (nowych terenów budowlanych) w Sąspowie w związku negatywnym uzgodnieniem Dyrekcji Ojcowskiego Parku Narodowego dla tego obszaru. Po szczegółowej analizie projektu studium w obszarze Sąspowa oraz wymianie argumentów, ustalono aby omówione propozycje w zakresie:
przedstawić do ponownego uzgodnienia Dyrekcji OPN.
W spotkaniu udział wzięli:
Pan Robert Bąbka - Przewodniczący Rady Gminy.
Pan Mieczysław Dratwa - Radny Rady Gminy - mieszkaniec Saspowa.
Pan Rudolf Suchanek - Dyrektor Ojcowskiego Parku Narodowego wraz z pracownikami naukowymi OPN.
Kierownik pracowni ASTA-PLAN z zespołem projektowym.
Informacja z zakładki: Informator > Planowanie przestrzenne > Studium
8 grudnia br. odbyła się uroczysta II sesja Rady Gminy podczas której ślubowanie złożył Adam Piaśnik wybrany w wyborach samorządowych na stanowisko wójta gminy Jerzmanowice-Przeginia. Po ślubowaniu nastąpiło uroczyste wręczenie listów gratulacyjnych siedmiu osobom, które 30 listopada br. bezpośrednio brały udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej dwuletniego Adasia. „Sprawne poszukiwanie, a następnie akcja reanimacyjna niewątpliwie przyczyniły się do sukcesu o jakim dzisiaj możemy mówić - mały Adaś ma się nadzwyczaj dobrze (...) to dzięki zaangażowaniu, poświęceniu i oddaniu podczas akcji ratunkowej dwuletni Adaś jest wśród nas cały i zdrowy” - tak podsumował działania Adam Piaśnik.
Wspólnie z Przewodniczącym Rady Gminy Robertem Bąbka wręczył okolicznościowe listy gratulacyjne oraz kwiaty funkcjonariuszom Policji z Komisariatu w Krzeszowicach:
oraz mieszkańcom Racławic:
Korzystając z przywileju wójta gminy - Adam Piaśnik wystąpił za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego o odznaczenie Srebrnym Krzyżem Zasługi za ofiarne niesienie pomocy osób, które bezpośrednio przyczyniły się do sukcesu w ratowaniu dziecka oraz o nadanie Złotego Krzyża Zasługi dla prof. zw. dr hab. n. med. Janusza Skalskiego za ofiarne niesienie pomocy i uratowanie życia dwuletniego Adasia Ćwięczek. Niewątpliwie przyznanie Złotego i Srebrnych Krzyży Zasługi będzie stanowiło stosowny akt uznania dla tych osób i wdzięczność dla Nich ze strony Rzeczypospolitej Polskiej, której przynoszą chlubę, służąc Jej z pełnym oddaniem.
Gmina Jerzmanowice-Przeginia wybrała w przetargu firmę, która będzie odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości od 1 lipca 2013 r. do 30.06.2015 r. – została nią "WYWÓZ NIECZYSTOŚCI oraz PRZEWÓZ ŁADUNKÓW WIESŁAW STRACH" z siedzibą przy ul. Kosmowskiej 6/94, 42-224 Częstochowa. Firma dostarcza mieszkańcom pojemniki i worki na poszczególne odpady oraz podaje harmonogram ich odbioru.
MIEJSCOWOŚĆ |
HARMONOGRAM I PÓŁROCZE 2015 |
Czubrowice | pobierz |
Gotkowice | pobierz |
Jerzmanowice | pobierz |
Łazy | pobierz |
Przeginia | pobierz |
Racławice | pobierz |
Sąspów | pobierz |
Szklary | pobierz |
Stawki opłaty miesięcznej za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny wynosi 25 zł od gospodarstwa domowego, oraz za gospodarowanie odpadami komunalnymi w sposób nieselektywny, czyli nie segregowanymi – w wysokości 35 zł od gospodarstwa domowego. Opady komunalne zmieszane oraz odpady segregowane (plastik, metal, szkło, papier i tektura), odbierane będą raz w miesiącu (według harmonogramu). Odpady zielone (odpady kuchenne ulegające biodegradacji, inne odpady ulegające biodegradacji np.: trawa, liście itp.) będą odbierane w co dwa tygodnie w sezonie od 1 maja do 30 września, poza sezonem od 1 października do 30 kwietnia co trzy tygodnie.
Harmonogram dostępny jest również w postaci elektronicznego kalendarza
w zakładce "Gospodarka ODPADAMI"