Transjurajski Szlak Konny PTTK - Wytyczony przez Podkomisję Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK. Rozpoczyna się w Stadninie Koni Huculskich w Nielepicach pod Krakowem i przez atrakcyjne krajobrazowo i przyrodniczo tereny Jury prowadzi do Częstochowy. Przebieg:
I DZIEŃ (8 godzin) – Odcinek szlaku prowadzi malowniczymi terenami przez Rudawę, Radwanowice, dolinę Racławki, Paczółtowice do Zawady. Tutaj turyści konni mają do dyspozycji dwie bazy noclegowe, gdzie wraz z końmi można zatrzymać się na nocleg.
II DZIEŃ (11,5 godz.) – Z Zawady szlak prowadzi przez Zederman, Przeginię, Zadół Kosmołowski pod ruiny XIV wiecznego zamku w Rabsztynie. Dalej przez Pomorzańskie Skałki i po przekroczeniu drogi Klucze – Hutki wjeżdżamy na Pustynię Błędowską. Stąd 1,5 godz. do Ośrodka Górskiej Turystyki Jeździeckiej w Małobądzu.
III DZIEŃ (8 godzin i 15 minut) – wędrówka przez Pustynię Błędowską, przeprawa brodem przez Białą Przemszę i dalej w kierunku północnym do Chechła (ul. Pustynna). Następny etap to Góra Chełm, Hutki kanki, Krępa, Lachowizna i Podzamcze z malowniczymi ruinami zamku „Ogrodzieniec”. Stąd 1,5 godziny wędrówki do Karlina, gdzie czeka kolejna baza noclegowa w OGTJ „Mustang”.
IV DZIEŃ (6 godzin 45 minut) – szlak wiedzie przez Żerkowice i Zdów do Bobolic, gdzie uwagę przykuwają ruiny pierwszego z dwóch zamków, które, jak głosi legenda, połączone były niegdyś dwukilometrowym tunelem. Drugi, to zamek w Mirowie dokąd prowadzi ten etap szlaku.
V DZIEŃ (5 godz. 45 min.) – to trasa z Mirowa przez Łutowiec do Złotego Potoku. Po drodze mijamy rezerwaty: „Ostrężnik” i „Parkowe”. Potem docieramy do OGTJ „tajnia Wiking”.
VI DZIEŃ (10 godzin) – prowadzi ze Złotego Potoku przez Zrębice i dalej obok Góry „Puchacz” – skąd odchodzi szllak łącznikowy (30 minut) do OGT „Stajnia Biały Borek” – do ruin zamku w Olsztynie. Potem utrudzonych jeźdźców szlak zaprowadzi do OGTJ – Ognisko TKKF „Pegaz”.
Długość: 250 kilometrów.