Drodzy Mieszkańcy, serdecznie dziękujemy za każdą okazaną chęć niesienia pomocy potrzebującym z terenu Ukrainy. Wykazaliście się niezwykłym darem serca i zdanym egzaminem z odpowiedzialności społecznej. Codziennie do Urzędu Gminy zgłaszają się chętni do niesienia pomocy. Stworzony został specjalny rejestr, który uwzględnia formy oferowanej pomocy. Zwracamy szczególną uwagę, aby pomoc niesiona obywatelom Ukrainy była udzielana przy zachowaniu zwiększonego poziomu bezpieczeństwa. Jeżeli zdecydowali się Państwo na indywidualną formę niesienia pomocy tj. udostępnienie noclegu dla potrzebujących, prosimy o niezwłoczne zgłoszenie do Urzędu Gminy tel. 12-3895-247 wew.127.
W zakładce SOLIDARNI Z UKRAINĄ znajdziecie Państwo więcej informacji, które będą sukcesywnie aktualizowane.
Z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.
Wnioski - które powinny obejmować okres przed dniem 30 kwietnia 2022 r. - czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy - należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (do dnia 15 lipca 2022 r.)
Wnioski składa się na formularzu według wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem
30 kwietnia 2022 r.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000608/O/D20220608.pdf
Wnioski złożone po 15 lipca 2022 r. nie będą rozpatrywane.
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców / urzędach wojewódzkich / placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność.
Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu recepcyjnego. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.
Wojewoda nie wydaje zaświadczeń ani nie umieszcza specjalnych stempli w paszporcie dla uchodźców wojennych, które potwierdzają ich legalny pobyt.
Aktualne informacje dla obywateli Ukrainy są dostępne na stronie ua.gov.pl.
Zasady transliteracji: https://pasport.org.ua/faq/transliteration
Automatyczna transliteracja: http://ukrlit.org/transliteratsiia
1 2 |