Grupa z Jerzmanowic zwiedzała Kraków i poznała miejsca związane z osobą Adama Chmielowskiego – świętego Brata Alberta. Trasa naszej wędrówki rozpoczęła się na Placu Matejki przy Pomniku Grunwaldzkim. W tym miejscu nasza grupa spotkała się z przewodnikami i rozpoczęła się prawdziwa lekcja historii. Dzieci usłyszały kilka słów o Tadeuszu Kościuszce, Kościele pod wezwaniem Świętego Floriana oraz Akademii Sztuk Pięknych. Następnie grupa wyruszyła w kierunku Rynku Głównego, przechodząc obok Barbakanu, przez Bramę Floriańską, ulicę Floriańską, którą dotarła do ulicy Szpitalnej. To w tym miejscu, w Kamienicy pod Rakiem w okresie Powstania Styczniowego dokonywano rekrutacji do szeregów powstańczych. Na Rynku Głównym przewodnicy przybliżyli dzieciom historię powstania Kościoła Mariackiego oraz związanych z nim legend. Dalsza wędrówka wiodła przez Sukiennice na Plac Szczepański, gdzie uczestnicy wycieczki usłyszeli kilka informacji z życia Jana Matejki.
Na Plantach odwiedzili Pomnik Artura Grottgera oraz obejrzeli wystawę zorganizowaną w 150 Rocznicę Powstania Styczniowego. Spacerem przeszli następnie na ulicę Loretańską do zabytkowego Kościoła Kapucynów pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Kapucyni od czasów insurekcji kościuszkowskiej po wybuch I wojny światowej pełnili funkcje kapelanów i towarzyszyli kolejnym powstańcom podczas zrywów narodowych. Wychowankowie zobaczyli tam Domek Loretański. Budynek znajdujący się po północnej stronie kościoła kapucynów przy ul. Loretańskiej, na Piasku w Krakowie. Jest on wierną kopią sanktuarium Świętego Domku w Loreto we Włoszech, który według tradycji został przeniesiony w XIII wieku z Nazaretu. Tutaj podczas mszy świętej w dniu 24 marca 1794 Tadeusz Kościuszko otrzymał poświęconą szablę. O wydarzeniu tym przypomina pamiątkowa tablica z płaskorzeźbą, autorstwa Alfreda Dauna, wmurowana w zewnętrzną ścianę domku w 100-lecie insurekcji. Adam Chmielowski, św. Brat Albert tutaj przyjmował habit zakonny w dniu 25 sierpnia 1887r.
Z tego miejsca grupa wyruszyła w kierunku Wawelu, skąd autokarem przemieściła się na ulicę Krakowską, gdzie Brat Albert organizował pomoc dla ubogich. Odwiedziła również Sanktuarium Ecce Homo na Prądniku Czerwonym. Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta – kościół zlokalizowany w Krakowie przy ul. Woronicza 10. W sanktuarium, wzniesionym wg projektu Marzeny Popławskiej i Wojciecha Kosińskiego, przechowywany jest obraz Ecce Homo, namalowany przez św. Brata Alberta. Znajdują się tam również relikwie bł. Siostry Bernardyny, założycielki zgromadzenia albertynek opiekujących się świątynią. Kościół został podniesiony do rangi sanktuarium 23 listopada 1997 roku przez ks. kard. Franciszka Macharskiego. Z życiem i działalnością Św. Brata Alberta zapoznała dzieci jedna z sióstr albertynek. Wizytę dzieci zakończyły wspólnym zdjęciem, zostały obdarowane pamiątkowymi szkaplerzami i obrazkami świętego Brata Alberta i błogosławionej Siostry Bernardyny.
Wycieczka, w której wzięły udział dzieci ze Świetlicy "Nadzieja" zakończyła się biesiadą turystyczną w Schronisku PTTK w Skale przy ognisku, gitarze i pieśniach powstańczych. Dzieciom wręczono certyfikaty uczestnictwa w imprezie oraz symboliczne pamiątki. Kolejna wycieczka w ramach akcji "Przewodnicy PTTK dzieciom" już za rok. Dzieci będą na nią oczekiwały z niecierpliwością.