KATEGORIE
JURAJSKA ORKIESTRA DĘTA Z RACŁAWIC I CZUBROWIC
Rok założenia: 2010,
Dyrygent: Mariusz Mazur
Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic powstała z inicjatywy dyrygenta Mariusza Mazura 17 lipca 2010, kiedy to doszło do pierwszego spotkania założycielskiego, na którym wyrażona została chęć powołania do życia takiego tworu. Od września ruszyły indywidualne lekcję z osobami zaczynającymi dopiero swą przygodę z muzyką, a pierwsza wspólna próba miała miejsce w grudniu. W tym samym miesiącu doszło też to oficjalnego debiutu orkiestry mającego miejsce w święta Bożego Narodzenia, na pasterce. W styczniu 2011 orkiestra wzięła udział w organizowanym corocznie koncercie kolęd dla ludzi z okolicznych miejscowości.
W początkowym okresie do orkiestry przystąpiło wielu nowych członków, co nie było by możliwe bez pomocy sponsorów, którzy dzięki swej hojności, ufundowali niemalże połowę instrumentów dla nowych adeptów. W lutym i marcu nastąpiła wewnętrzna organizacja orkiestry przez wprowadzenie regulaminu oraz przeprowadzenie wyborów do zarządu, w wyniku których prezesem został Pan Szczepan Hrabia. Poszerzenia repertuaru kościelnego umożliwiło udział JOD w procesji rezurekcyjnej i uroczystościach Bożego Ciała. Lato 2011 dało natomiast możliwość do pokazania nowych poznanych utworów rozrywkowych. Wtedy to muzycy brali udział w różnorakich koncertach i jubileuszach na terenie gminy. Rozwój indywidualnych umiejętności każdego członka pozwala na wykonywanie bardziej zaawansowanych utworów, co dało się usłyszeć już po niespełna półtorej roku od powstania, na pasterce 2011, a także na wspomnianych wyżej koncertach kolęd. Stały napływ młodych ludzi spowodował, że w 2018 roku orkiestra liczy 31 osób, przy czym kolejni już się uczą.
Orkiestra dysponuje także swoim logo, a jest nim złota lira, z której wyrasta półtora krzyża srebrnego z takąż krzywaśnią, uznane jako Herb Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Nad nimi znajduję się 12 sześcioramiennych ułożonych na przemian białych i czerwonych gwiazd, które nawiązują do obrazu Najświętszej Maryi Panny z kościoła w Racławicach.
W styczniu 2013 roku naszej Orkiestrze zostały przekazane niezwykłe uniformy, w które ubrani są muzycy. Zostały one zakupione ze środków: Gminy Jerzmanowice-Przeginia, Rady Sołeckiej z Racławic, Rady Sołeckiej z Czubrowic, oraz dzięki Stowarzyszeniu „MAZURECZEK”. Wielki wkład w to dzieło mieli wójt Gminy Pan Adam Piaśnik i Radni z Czubrowic. Mundury zostały uszyte z czarnego materiału, na lewym ramieniu znajduje się logo Jurajskiej Orkiestry Dętej. Na prawym z kolei, godło narodowe. Panie z orkiestry noszą czarne kapelusze, Panowie z kolei czapki rogatywki. Uniformy nawiązują do tradycji Polskiego munduru współczesnego oraz spuścizny orkiestr dętych. Każdy z członków posiada złoty oficerski sznur, Zarząd oraz Dyrygent zaopatrzeni zostali w dystynkcje. Członkowie Jurajskiej Orkiestry Dętej czekali na te mundury długie 3 lata. Przez ten okres pilnie szlifowali swoje muzyczne umiejętności oraz poznawali tajniki instrumentów dętych. Z kolei Dyrygent i Tamburmajor Mariusz Mazur ukończył szkołę dla kapelmistrzów i tamburmajorów z zakresu prowadzenia orkiestr dętych w Nowym Sączu w październiku 2012 roku, a w lutym 2013 roku został wręczony dyplom ukończenia szkoły podczas uroczystej gali w Małopolskim Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nowym Sączu.
Mimo krótkiego okresu działania orkiestra potrafiła już zyskać sobie szacunek swego audytorium.
W 2012 roku nasza orkiestra grała na deskach Teatru krakowskiego „Tęcza”, a 2014 roku orkiestra wzięła udział w Festiwalu Orkiestr Dętych na Rynku w Olkuszu przywożąc ze sobą pierwszy puchar.
ORKIESTRA DĘTA Z JERZMANOWIC
Rok powstania: 2003
Dyrygent: Paweł Suszek
Pomysł zorganizowania orkiestry dętej w Jerzmanowicach zrodził się w 2003 roku. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem był ówczesny sołtys Jerzmanowic Piotr Kozera. Swoją pasją i zaangażowaniem pozyskał członków orkiestry oraz potrzebne instrumenty. Pierwsze spotkanie członków orkiestry odbyło się 30 listopada 2004 roku. Członkowie orkiestry nie posiadali znajomości czytania nut i gry na instrumentach. Tę trudną pracę podjął kapelmistrz, a pomocą w instrumentach takich jak flety i klarnety była żona i jej siostra. Ciężką pracą w trudnych warunkach – brak stałego miejsca na próby – przygotowali się do pierwszego występu przed mieszkańcami Jerzmanowic. Ten występ odbył się 26 grudnia 2005 roku w czasie Bożego Narodzenia gdzie orkiestra grała kolędy.
Młodzieżowa Orkiestra z Jerzmanowic początkowo liczyła od 16 do 18 członków.
W połowie września 2013 roku obchodzono 10-lecie istnienia orkiestry.
ORKIESTRA DĘTA Z PRZEGINI
Rok powstania: 1934, Liczba członków: 25
Dyrygent: Patryk Mietła
Orkiestra na rok bieżący liczy 25 czynnych członków zespołu tj. 20 muzyków grających i 5 uczniów. Ciągłe zainteresowanie młodzieży wyrażającej chęć wstąpienia w szeregi naszej orkiestry jest bardzo duże i mocno budujące. Orkiestra wciąż się rozwija, liczne małe i duże sukcesy jakie odnosi zespół pomagają w współpracy i owocują pozytywną energią w zespole. Grupa nawiązała współpracę z sąsiednimi zespołami i stowarzyszeniami. Czynnie uświetnia uroczystości gminne, państwowe, kościelne, strażackie, wiejskie, jubileusze, zapewnia oprawę muzyczną i koncertuje na zawodach jednostek OSP oraz dożynkach.
W przyszłym 2019 roku będzie świętować tak zasłużoną i wypracowaną przez szereg lat 85-ą rocznicę swojej działalności.
To wszystko sprawia iż w sposób godny i prawy jej członkowie mogą dumnie reprezentować swoją "Małą Ojczyznę".
Z kart historii - Orkiestra Dęta z Przegini
ORKIESTRA DĘTA W SĄSPOWIE
Rok powstania: 1977, Liczba członków: 16
Dyrygent: Franciszek Pastuszak
Orkiestra OSP Sąspów rozpoczęła działalność w marcu 1977 roku, z inicjatywy zarządu jednostki, a zwłaszcza prezesa Stefana Wiewióry, naczelnika Henryka Pęgla, sekretarza Juliana Frosika i skarbnika Jana Ferdka. Ci właśnie strażaccy działacze na walnym zebraniu wysunęli wniosek, aby powołać zespół do istnienia. Propozycja została przyjęta jednogłośnie. Wkrótce Straż za własne pieniądze zaczęła sukcesywnie zakupywać instrumenty muzyczne i kompletować skład orkiestry.
Zespół zadebiutował w 1978 roku pod kierunkiem Franciszka Pastuszaka. Kieruje on grupą do chwili obecnej, a w ciągu ponad 30-letniego okresu działalności orkiestra wzięła udział w wielu festiwalach, przeglądach, często zajmując w tej artystycznej rywalizacji czołowe lokaty (m.in. II miejsce w 1982 roku podczas Wojewódzkiego Przeglądu Orkiestr Dętych w Sieprawiu), jak również uświetniając uroczystości narodowe, religijne i strażackie. Tradycyjnie muzycy uczestniczyli w wojewódzkich uroczystościach z okazji patrona strażaków - św. Floriana, które miało miejsce w krakowskim kościele pod tym wezwaniem. Wzięli udział w diecezjalnych dożynkach (byli m.in. w Jaroszowcu, Przegini, Sąspowie). W okresie bożonarodzeniowym koncertują z programem kolęd i pastorałek oraz biorą udział w uroczystościach parafialnych.
.