Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi przebiegu linii kolejowych przez teren naszej Gminy w ramach budowy Centralnego Portu komunikacyjnego (CPK).
II etap konsultacji społecznych dotyczących projektu "Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego" wraz z prognozą oddziaływania na środowisko
Niniejszym informujemy, że w poniedziałek 30 listopada br. rozpoczyna się II etap konsultacji społecznych dotyczących projektu Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. Pierwszy etap konsultacji dotyczący samego dokumentu SSL, trwał od 10 lutego do 10 marca 2020 r. W ich trakcie do spółki CPK napłynęło ponad 146 tysięcy głosów, które zostały poddane szczegółowej analizie eksperckiej. Na ich podstawie przygotowaliśmy raport podsumowujący pierwszy etap, który znajdą Państwo pod linkiem https://www.cpk.pl/pl/inwestycja/ssl
Podobnie jak to miało miejsce w pierwszym etapie, pragniemy jak najwcześniej zidentyfikować istotne uwarunkowania, które mogą wpłynąć na dalszy proces przygotowania inwestycji. W tym celu chcielibyśmy zapoznać się z Państwa opiniami, uwagami i wnioskami dotyczącymi projektu Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz związanej z nim Prognozy oddziaływania na środowisko.
Strategiczne Studium Lokalizacyjne
Projekt „Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego" (dalej: SSL), opracowany z uwzględnieniem uwag zgłoszonych podczas pierwszej tury konsultacji społecznych dokumentu, która odbyła się w I kwartale br. W dokumencie poddawanym wówczas konsultacjom, oprócz korytarzy transportowych, obligatoryjnych dla tego typu dokumentów, znalazły się także wstępnie proponowane warianty przebiegów linii kolejowych. Był to pierwszy, nieobligatoryjny etap konsultacji, w którym chcieliśmy możliwie wcześnie przedstawić zamierzenia inwestycyjne CPK wraz z ich proponowanym umiejscowieniem.
W obecnie konsultowanym projekcie SSL skonsumowane zostały uwagi dotyczące korytarzy transportowych i w takiej postaci, z miejscowo poszerzonymi korytarzami, poddawany jest on strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko.
Przebiegi linii kolejowych, zweryfikowane na podstawie uwag z pierwszej tury konsultacji społecznych, są obecnie przedmiotem równolegle prowadzonych prac analitycznych i studialnych. Doprecyzowujemy je w dialogu z właściwymi lokalnie jednostkami samorządu terytorialnego. Spotkania realizowane są zgodnie z harmonogramem prac przygotowawczych, zawartym w załączniku do powyżej przytaczanego raportu z konsultacji. Omawiane z samorządami warianty trasowań mieszczą się w granicach rozszerzonych korytarzy transportowych zaprezentowanych w obecnie konsultowanym projekcie SSL.
Prognoza oddziaływania na środowisko
Prognoza oddziaływania na środowisko projektu SSL wykonana została zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w tym zakresie, głównie w oparciu o ustawę z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą OOŚ oraz dyrektywę 2001/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko.
Celem przedkładanej wraz z projektem SSL Prognozy odziaływania na środowisko jest identyfikacja i ocena przewidywanych oddziaływań na środowisko wynikających z realizacji projektów inwestycyjnych wskazanych w dokumencie SSL. Postępowanie w ramach SOOŚ, jak i sama Prognoza, mają na celu wyeliminowanie na jak najwcześniejszym etapie takich propozycji rozwojowych, których realizacja może doprowadzić do pogorszenia stanu środowiska oraz wpłynąć na jakość życia i zdrowia ludzi.
Uwagi i wnioski dot. projektu Strategicznego Studium Lokalizacyjnego i/lub prognozy oddziaływania na środowisko sporządzonej dla SSL, można składać od 30 listopada do 31 grudnia 2020 r. włącznie.
Informacje o konsultacjach, dokumenty podlegające konsultacjom i formularze zgłaszania uwag znajdują się na stronie: konsultacje.cpk.pl
Z poważaniem,
Zespół CPK
RAPORT Z KONSULTACJI SPOŁECZNYCH
CPK opublikowało raport z konsultacji społecznych.
Uwagi dotyczące przebiegu kolei przez Gminę Jerzmanowice-Przeginia zostały przyjęte jako podstawa do korekty granic korytarza inwestycji kolejowych.
Jak czytamy w raporcie: „Poszerzenie korytarza umożliwi analizę na kolejnych etapach przygotowania inwestycji wariantów przebiegu linii w kierunku CPK i Warszawy omijających w większej odległości (od północnego wschodu) obszar chroniony Ojcowskiego Parku Narodowego i inne tereny przyrodniczo cenne oraz mające znaczne walory krajobrazowe i turystyczne w omawianym rejonie. Ponadto budowa na tych liniach stacji lub przystanków oraz uruchomienie połączeń regionalnych pozwoli na włączenie w system transportu kolejowego terenów pomiędzy Krakowem, Wolbromiem i Centralną Magistralą Kolejową."
Konsultacje w tej sprawie trwają do 10.03.2020 r. Każdy z Mieszkańców może zgłaszać swoje uwagi w formie elektronicznej za pomocą strony CPK (link do strony oraz instrukcja poniżej) a także w formie papierowej. Wzór ankiety oraz instrukcja wypełniania dostępne są poniżej. Ankiety można pobrać również u Sołtysów, Radnych a także w Urzędzie Gminy.
Wypełnione ankiety należy złożyć w Urzędzie Gminy do 09.03.2020 r. do godziny 17:00
Zachęcamy do licznego zgłaszania swoich uwag.
1700 ankiet z uwagami wysłanych drogą tadycyjną do siedziby CPK
Planowane linie kolejowe przechodzą przez najatrakcyjniejsze tereny naszej gminy, kolidują z korytarzami ekologicznymi, wibracje towarzyszące kolei szybkiej prędkości wpływać mogą negatywnie na populacje nietoperzy w naszym regionie.
Korzystając z przykładowych uzasadnień i instrukcji zamieszczonych w zakładce „Nie linii kolejowej CPK” Mieszkańcy wysyłali swoje uwagi do planowanych inwestycji kolejowych drogą elektroniczną, korzystając z formularza online.
Ok. 1700 osób swój sprzeciw wyraziło na papierowym egzemplarzu ankiety. Wszystkie pozostawione w Urzędzie Gminy formularze wysłaliśmy do siedziby CPK.
Głos Mieszkańców Gminy Jerzmanowice-Przeginia rozbrzmiewa już w eterze za sprawą mediów. W ciągu najbliższych dni Państwa uwagi dotrą do Warszawy.
Dziękujemy za zaangażowanie Radnym, Sołtysom, członkom Rad Sołeckich, organizacji pozarządowych oraz wszystkim Mieszkańcom!
Uchwała w sprawie rezolucji Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia
Spotkanie Wójta Gminy z przedstawicielami jednostek samorządowych i instytucji
Wójt Gminy w dniu 6 marca 2020 r. organizuje zamknięte spotkanie z przedstawicielami jednostek samorządowych i instytucji w celu omówienia projektu dokumentu pn. „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego” oraz zaproponowanych w jego treści korytarzy, w których mają zostać usytuowane nowe inwestycje kolejowe.
O jego przebiegu i ustaleniach będziemy Państwa na bieżąco informować.
Relacje ze spotkania:
Materiał
Artykuł Barbary Ciryt z dn. 7.03.2020, źródło: Dziennik Polski : https://dziennikpolski24.pl/strach-przed-nowa-linia-kolejowa-przez-parki-dolinki-domy-samorzadowcy-ustalaja-swoja-strategie-dzialania/ar/c1-14843120?fbc lid=IwAR2myzAvPbiACFYeMVfe--QlbOhV5eaH_DQYGQPc PvqRB2LSuaIsNYwl7wE
Pisma Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia z prośbą o wydłużenie terminu zgłaszania uwag do propozycji korytarzy nowych linii kolejowych :
Problem budowy linii kolejowych został także licznie poruszony w mediach,
poniżej reportaże :
Przykładowe argumenty przeciwko budowie linii kolejowej na terenie naszej gminy:
Dodatkowo do pobrania:
Przykładowe odpowiedzi dla mieszkańców
Przykładowe odpowiedzi dla instytucji
1 |