W dniu 26 lutego 2014 w Spytkowicach koło Rabki odbyły się drugie Mistrzostwa w narciarstwie alpejskim o Puchar Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia.
W zawodach uczestniczyło 72 zawodników w sześciu kategoriach wiekowych (kobiety/mężczyźni). Rozdano osiem kompletów medali, 10 pucharów oraz nagrody rzeczowe, które wręczone zostały prze Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia Adama Piaśnika.
Po zakończeniu zmagań na stoku na każdego uczestnika czekał ciepły posiłek. Poniżej w załącznikach prezentujemy pełne tabele wyników. Dodatkową kategorią wprowadzoną na stoku była kategoriia rodzinna w której miejsca zajęli odpowiednio:
1. GAŁAK JULIA, KATARZYNA, MARCIN
2. SĘPEK ZUZANNA, IWONA, LESZEK
3. SZLACHTA OLA, HUBERT, DARIUSZ
MIESZKAŃCY/ WŁAŚCICIELE GRUNTÓW SOŁECTW CZUBROWICE i RACŁAWICE
Z A P R O S Z E N I E
Krakowskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Krakowie, Radni Gminy, Radni Rad Sołeckich, Sołtysi Czubrowic i Racławic oraz Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia zapraszają na spotkania konsultacyjne
w sprawie założeń do nowego urządzenia rolnego w tym nowego układu dróg
Konsultacje odbędą się w grupach w następującym porządku:
Czubrowice w Szkole Podstawowej
Racławice w Budynku Wielofunkcyjnym
Prosimy o uczestnictwo w spotkaniach oraz zabranie ze sobą tytułu prawnego do posiadanych gruntów.
"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny"
Lech Kaczyński
Określenie żołnierze wyklęci oznacza żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku, ostatni żołnierz wyklęty to Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
więcej informacji http://www.wykleci.ipn.gov.pl/
Miło nam zakomunikować, że zakończył się I etap plebiscytu w którym mieszkańcy Małopolski wybierają najciekawsze inicjatywy edukacyjne zeszłego roku. Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła Plebiscytu wybrała 9 projektów, a w tym Naszą Gminę z projektem pt. "Kultura Jerzmanowicka - Archeologia wokół mnie".
W związ z tym apelujemy do mieszkańców o oddawanie głosów na ten projekt!
Głosowanie potrwa od 27 lutego do 20 marca 2014 roku.
Dziennie można oddać maksymalnie 5 głosów.
Głosujemy na stronie www.krakow.naszemiasto.pl
Zwycięzca Plebiscytu „Edukacyjna Gmina Małopolski 2013” otrzyma film promujący zwycięską gminę, który zostanie wyemitowany w TVP Kraków w kwietniu 2014 r., a także dyplom, statuetkę i prawo do używania logo promocyjnego "Edukacyjna Gmina Małopolski".
Regulamin Konkursu dostępny tutaj
Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia informuje, że od 1 marca 2014 r. do 31 marca 2014 r. rozpoczynają się zapisy dzieci do przedszkoli. Karty zgłoszeniowe dziecka do przedszkola można pobierać w sekretariatach szkół prowadzących przedszkola oraz ze strony internetowej Urzędu Gminy www.jerzmanowice-przeginia.pl - załącznik do niniejszej informacji (informacja przez okres trwania naboru będzie widnieć również w dziale UWAGA! > Rektrutacja do Przedszkoli 2014)
Zapisy na rok szkolny 2014/2015 będą odbywać się w terminie 1.03-31.03.2014 r. Zapraszamy do naszych przedszkoli dzieci 3,4,5,6-letnie z terenu Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Informacje dotyczące rekrutacji dostępne są bezpośrednio w sekretariacie placówki. W terminie 1.04-20.04. 2014 r. odbywać się będzie posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej, a do dnia 26.04.2014 r. wywieszona zostanie lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.
Informacje dodatkowe:
Do przedszkola dzieci zapisywane są jeden raz w roku szkolnym. W kolejnych latach rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola również zobowiązani są do odebrania oraz wypełnienia nowej karty w celu kontynuowania edukacji w naszych placówkach. W wyniku nowelizacji ustawy o systemie oświaty w roku szkolnym 2014/2015 obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym objęte są dzieci pięcioletnie oraz dzieci sześcioletnie, które nie zostały objęte obowiązkiem szkolnym. Przyjęcie dzieci do przedszkoli opiera się o Regulamin Rekrutacji Dzieci w Przedszkolu Samorządowym danej placówki. Przy rekrutacji do przedszkoli nie jest brana pod uwagę kolejność zgłoszeń.
UWAGA RODZICE DZIECI 6-LETNICH (ROK URODZENIA 2008)
W roku szkolnym 2014-2015 do szkoły pójdą już dzieci sześcioletnie, które urodziły się między styczniem, a czerwcem 2008 r. Dla dzieci 6- letnich urodzonych w drugim półroczu oznacza to przesunięcie obowiązku szkolnego o rok. Rok później czyli w roku szkolnym 2015/2016 do klasy pierwszej pójdą już wszystkie sześciolatki.
UWAGA RODZICE DZIECI 5-LETNICH (ROK URODZENIA 2009)
Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat. W roku szkolnym 2014/2015 obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego objęte są wszystkie dzieci urodzone w 2009 r.
Z dniem 21 lutego 2014 roku została oficjalnie włączona sygnalizacja świetlna w centrum Jerzmanowic. Sygnalizator zamontowano na ruchliwej drodze powiatowej K2129 Jerzmanowice - Szklary - Krzeszowice.
Analiza natężenia ruchu w centrum Jerzmanowic wykazała, iż jest on znaczny w porównaniu do innych miejsc na terenie Gminy. Droga powiatowa w centrum Jerzmanowic krzyżuje się z drogą krajową E94 i jest drogą tranzytową między autostradą Katowice – Kraków a drogą S7 Warszawa – Kraków (przez Gminy Iwanowice, Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice). Istotne jest również duże nagromadzenie w tym miejscu podmiotów gospodarczych i traktowania tej drogi przez przedsiębiorców jako ciągu tranzytowego (m.in. transport z pobliskiego kamieniołomu w Dubiu).
Dla bezpieczeństwa mieszkańców i gości przebywających na obszarze Jerzmanowic, a przede wszystkim mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży i dzieci uczęszczającej do Zespołu Szkół w Jerzmanowicach (ponad 0,5 tys. uczniów) znajdującego się w bliskiej odległości od drogi powiatowej, Wójt Gminy Adam Piaśnik poczynił starania w kierunku polepszenia bezpieczeństwa poprzez zamontowanie sygnalizacji świetlnej. Pozytywnie na inicjatywę zareagował Dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego Marian Paszcza. Pomysł poparł także Tadeusz Nabagło - Przewodniczący Rady Powiatu, a zarazem Dyrektor jerzmanowskiego Zespołu Szkół.
W centrum Jerzmanowic poczyniono szereg prac związanych poprawą bezpieczeństwa i organizacją ruchu. W pierwszej kolejności wprowadzono ruch jednokierunkowy na drodze gminnej K600174, dzięki czemu wyeliminowano ryzyko niebezpiecznego włączania się do ruchu pojazdów na stromym podjeździe skrzyżowania drogi gminnej z drogą powiatową niemalże przy samym Zespole Szkół. Kolejnym działaniem jest właśnie wprowadzenie w miejscu istniejącego przejścia dla pieszych sygnalizacji świetlnej wzbudzeniowej. Jednocześnie prowadzone są dalsze analizy wprowadzenia dodatkowego oznakowania oraz rozwiązań, które w maksymalnym stopniu zwiększą bezpieczeństwo.