Aktualności

23-05-2017 - Szkody łowieckie
Szkody łowieckie

Urząd Gminy Jerzmanowice – Przeginia informuje, iż w przypadku powstania szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne (łoś, jeleń, daniel, sarna, dzik) w ciągu 3 dni od dnia stwierdzenia szkody (lub 14 dni od dnia jej powstania w sadach) należy zawiadomić na piśmie osobę upoważnioną przez koło łowieckie do przyjmowania zgłoszeń (informacje w urzędzie gminy lub izbie rolniczej) o wystąpieniu szkody,

W ciągu 7 dni od zgłoszenia szkody koło łowieckie dokonuje oględzin, zawiadamiając o ich terminie poszkodowanego na dwa dni przed ich dokonaniem. Na żądanie jednej ze stron może w nich uczestniczyć przedstawiciel izby rolniczej. Z wykonanych czynności sporządzany jest protokół. Poszkodowanego może reprezentować pełnomocnik.

Ostatecznego szacowania oraz określenia wysokości odszkodowania dokonuje się najpóźniej na dzień przed sprzętem uszkodzonej lub zniszczonej uprawy lub płodu rolnego. Na 7 dni przed zbiorem uszkodzonej uprawy należy termin zbioru zgłosić na piśmie do koła łowieckiego w celu dokonania ostatecznego szacowania szkód. Na żądanie jednej ze stron może w nim uczestniczyć przedstawiciel izby rolniczej. Z wykonanych czynności sporządzany jest protokół.

Jeżeli szkoda powstała i została zgłoszona bezpośrednio przed sprzętem lub w jego trakcie, dokonuje się jedynie ostatecznego szacowania. Należy pamiętać, że nieuprzątnięcie płodów z uszkodzonej uprawy po dokonaniu I ostatecznego szacowania wyklucza możliwość ponownego szacowania, w przypadku „dalszego zwiększenia się szkody. Dopuszcza się ponowne szacowanie szkody - za porozumieniem stron – jeżeli nieuprzątnięcie płodów spowodowane było warunkami atmosferycznymi.

Podpisanie protokołu bez uwag oznacza zgodę na wysokość odszkodowania w nim wyliczoną! Jeżeli nie zgadzasz się ze sposobem dokonania szacowania lub wysokością odszkodowania dopilnuj by było to zawarte w podpisywanym protokole!

Wypłata odszkodowania następuje w terminie 30 dni od sporządzenia protokołu ostatecznego szacowania szkody (ponownego szacowania szkody). W przypadku sporów organem mediacyjnym jest właściwy miejscowo urząd gminy. W przypadku nie dojścia do ugody możliwe jest wstąpienie na drogę sądową z pozwem o zapłatę.

dowiedz się więcej
23-05-2017 - Ostrzeżenie meteorologiczne - Burze
Ostrzeżenie meteorologiczne - Burze

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.od godz. 13:00 dnia 23.05.2017 do godz. 23:00 dnia 23.05.2017

dowiedz się więcej
18-05-2017 - Dnia 13 maja br. w budynku Urzędu Gminy w Jerzmanowicach odbyło się Szkolenie Strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy
Dnia 13 maja br. w budynku Urzędu Gminy w Jerzmanowicach odbyło się Szkolenie Strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy

Dnia 13 maja br. w budynku Urzędu Gminy w Jerzmanowicach strażacy z Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Naszej Gminy posiadający szkolenie z obsługi aparatów ochrony dróg oddechowych (AODO) spotkali się w celu przeprowadzenia szkolenia doskonalącego oraz przypominającego budowę oraz zasady pracy w aparatach ODO. Szkolenie przeprowadzili przedstawiciele JRG Nr 5 z Krakowa. Po wysłuchaniu wykładu strażacy wzięli udział w ćwiczeniach praktycznych, przy pełnym zadymieniu i zaciemnieniu pomieszczeń, czyli w warunkachprzypominających te z jakimi strażacy spotkać się mogą podczas akcji ratowniczo – gaśniczych. W trakcie ćwiczeń zrealizowano kilka założeń z zakresu taktyki gaszenia pożarów wewnętrznych oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

 

dowiedz się więcej
16-05-2017 - Nie pal śmieci w zamian dostaniesz sadzonkę drzewa owocowego
Nie pal śmieci w zamian dostaniesz sadzonkę drzewa owocowego

Jerzmanowice, 15.05.2017 r.

                  

 
 

 

NAGRODY DLA MIESZKAŃCÓW GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIA

Weź udział w akcji pn.

 „Nie pal śmieci w zamian dostaniesz sadzonkę drzewa owocowego”

Organizowanego przez Gminę Jerzmanowice - Przeginia

Akcja pn. „Nie pal śmieci w zamian dostaniesz sadzonkę drzewa owocowego jest działaniem edukacyjnym, skierowanym do mieszkańców z terenu Gminy Jerzmanowice-Przeginia, który polega na zbiórce i wymianie surowców wtórnych na sadzonki drzew/krzewów owocowych.

Głównym celem konkursu jest podniesienie wiedzy i świadomości na temat ochrony powietrza i środowiska naturalnego wśród mieszkańców Gminy Jerzmanowice-Przeginia.

MIESZKAŃCU!

Wystarczy, że przyniesiesz do Urzędu Gminy w Jerzmanowicach,

w dniach 22, 23 maja b.r. w godzinach 9°°- 16°°lub do wyczerpania sadzonek niżej wymienioną ilość odpadów, a otrzymasz nagrodę:

20 butelek plastikowych = 1 sadzonka drzewa/krzewu owocowego

20 opakowań tetra-pak = 1 sadzonka drzewa/krzewu owocowego

20 płyt CD = 1 sadzonka drzewa/krzewu owocowego

Liczba nagród jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń do Urzędu Gminy.

1 gospodarstwo domowe w konkursie może ubiegać się maksymalnie o trzy nagrody.

Zachęcamy mieszkańców do udziału w akcji, w zamian za przekazane śmieci możemy obsadzić nasze ogrody drzewami owocowymi.

Gmina Jerzmanowice-Przeginia realizuje program ekologiczny pn. „Przyjazny klimat w Gminie Jerzmanowice-Przeginia - kampania edukacyjna z zakresu szkodliwości spalania odpadów w gospodarstwach domowych”, który jest dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w ramach programu priorytetowego – Edukacja Ekologiczna.

 

dowiedz się więcej
16-05-2017 - Sprzątanie rzek 2017
Sprzątanie rzek 2017

Wzorem lat ubiegłych na terenie gminy Jerzmanowice - Przeginia 12 maja br. odbyła się,  już po raz jedenasty, akcja  „Sprzątanie rzek”.  Wpisaną już w historię wydarzeń Naszej Gminy  akcję zainicjował w 2007 roku Wójt Gminy Adam Piaśnik. Głównym jej celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Corocznie sprzątane są rzeki Będkówka, Szklarka, Racławka stanowiące lewobrzeżne dopływy Rudawy oraz Sąspówka będąca prawobrzeżnym dopływem Prądnika.

Druhowie ze wszystkich ośmiu Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy aktywnie włączyli się w akcję, ochoczo szerząc świadomość ekologiczną wśród mieszkańców. Podczas wydarzenia promowano również wspierające Gminę podczas akcji, będące jednocześnie patronem akcji - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, wspierające finansowo wydarzenie oraz kampanię „W Krakowie dobra woda prosto z kranu”.