Aktualności

21-03-2019 - Bezpieczeństwo mikrobiologiczne warzyw i owoców na etapie produkcji pierwotnej
Bezpieczeństwo mikrobiologiczne warzyw i owoców na etapie produkcji pierwotnej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie w związku z trwającym sezonem zbiorów warzyw i owoców, a w szczególności owoców miękkich, przypomina, iż wszyscy producenci powinni zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa mikrobiologicznego warzyw i owoców na etapie produkcji pierwotnej. Podczas uprawy jak i zbioru na plantacjach należy stosować się do wytycznych ujętych w opracowanej na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego przez Państwowy Zakład Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego „Strategii nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w obszarze owoców miękkich”.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, iż na plantacjach podczas uprawy jak i zbioru owoców miękkich należy stosować się do następujących wymagań tj.:

Woda Stosowana Podczas Produkcji Pierwotnej:

- przy produkcji żywności należy stosować wyłącznie czystą wodę,

- woda stosowana do podlewania nie może być zanieczyszczona fekaliami ludzkimi,

- do nawożenia nie należy stosować odchodów ludzkich, które mogą być zanieczyszczone  chorobotwórczymi wirusami mogącymi utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy,

- woda powinna być poddawana odpowiedniemu uzdatnianiu, które pozwoli maksymalnie zredukować zanieczyszczenia wirusami;

Higiena Personelu I Warunki Sanitarne:

- pracownicy powinni mieć zapewniony dostęp do toalet zlokalizowanych w pobliżu plantacji oraz czystej i bieżącej wody oraz środków do mycia rąk i higienicznego ich suszenia;

- należy opracować procedury jak również ustalić szczegółowe działania, które należy podjąć każdorazowo celem zminimalizowania potencjalnego rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń wirusami;

-przedsiębiorca powinien opracować instrukcje mycia i dezynfekcji powierzchni produkcyjnych, jak i pomieszczeń i urządzeń stosowanych do mycia (w tym także toalet);

- personel powinien bezwzględnie przestrzegać instrukcji mycia rąk przez cały okres produkcji – należy myć ręce każdorazowo przed rozpoczęciem pracy, w przerwie jak i po skorzystaniu z toalet;

- należy ograniczyć dostęp do plantacji osób nieupoważnionych, w tym dzieci, które mogą być nosicielami wirusów.

Mając na uwadze powyższe, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie podkreśla istotność wdrożenia i przestrzegania ww. wymagań na etapie produkcji pierwotnej celem zapewnienia bezpieczeństwa produkowanych i wprowadzanych do obrotu warzyw i owoców, a w szczególności owoców miękkich.

dowiedz się więcej
21-03-2019 - Rejestracja działalności rolniczej
Rejestracja działalności rolniczej

Wnioski należy składać do właściwych państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych dla miejsca działalności rolniczej. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie urzędujący przy ul. Makuszyńskiego 9 obsługuje 2 powiaty – Miasto Kraków i powiat krakowski obejmujący 17 gmin – art. 62 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2018 r. poz. 1541, z późn.zm.). Brak złożenia wniosku o zatwierdzanie i/lub wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej może skutkować konsekwencjami w postaci kary pieniężnej – art. 103 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2018 r. poz. 1541, z późn.zm.).

Rejestracja (zatwierdzanie i/lub wpis zakładów) jest bezpłatna i odbywa się poprzez złożenie wniosku na urzędowym formularzu dostępnym na stronie internetowej: http://www.krakow.psse.alte.pl/index.php?id_kat=36 lub bezpośrednio w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie przy ul. Makuszyńskiego 9. Nie ma obowiązku rejestracji dla żywności produkowanej, przetwarzanej i przechowywanej w gospodarstwie domowym na potrzeby własne oraz do własnego spożycia w tym gospodarstwie.

Wniosek składają rolnicy prowadzący działalności w zakresie:

  • dostaw bezpośrednich (produkcja małych ilości surowców do konsumenta lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta, np. sprzedaż przez rolnika małej ilości płodów rolnych na targu),
  • gospodarstw agroturystycznych,
  • produkcji pierwotnej (np. produkcja, uprawa),

We wniosku należy określić m.in. rodzaj i zakres działalności, która ma być prowadzona, w tym rodzaj żywności, która ma być przedmiotem produkcji lub obrotu.

Nie złożenie wniosku, co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości od 1 000 zł do 5 000 złotych.

 

dowiedz się więcej
18-03-2019 - Transmisja VI sesji Rady Gminy Jerzmanowice - Przeginia VIII kadencji
Transmisja VI sesji Rady Gminy Jerzmanowice - Przeginia VIII kadencji

Dziś, 18.03.2019 o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbędzie się VI Sesja Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Obrady będą transmitowane na żywo. Przekaz będzie dostępny od godziny 17.00 po kliknięciu w poniższy link:


(sesja online)

Zapraszamy do śledzenia transmisji.

dowiedz się więcej
15-03-2019 - Nabór na stanowisko Podinspektor ds. gospodarki przestrzennej
Nabór na stanowisko Podinspektor ds. gospodarki przestrzennej

Wójt Gminy Jerzmanowice - Przeginia
OGŁASZA NABÓR NA WOLNE STANOWISKO URZĘDNICZE
Podinspektor ds.gospodarki przestrzennej


 Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać do dnia 25 marca 2019 roku.
Szczegóły informacji w załączniku.

dowiedz się więcej
15-03-2019 - Zebrania wiejskie w Łazach i Racławicach
Zebrania wiejskie w Łazach i Racławicach

Sołtysi sołectw Łazy i Racławice zapraszają Mieszkańców na zebrania wiejskie, które odbędą się 17 marca 2019 r. tj. w niedzielę:

 

o godz. 10.00 w budynku remizy OSP w Łazach

o godz. 13.15 w Wiejskim Domu Kultury w Racławicach.

dowiedz się więcej
14-03-2019 - Obwieszczenie Gminnej Komisji ds. Wyborów Sołeckich LISTA KANDYDATÓW
Obwieszczenie Gminnej Komisji ds. Wyborów Sołeckich LISTA KANDYDATÓW

OBWIESZCZENIE
Gminnej Komisji ds. Wyborów Sołeckich
z dnia 14 marca 2019 roku


Gminna Komisja ds. Wyborów Sołeckich działając na podstawie Statutów poszczególnych Sołectw Gminy Jerzmanowice-Przeginia przyjętych uchwałą Nr XL/290/05 Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia z dnia 29 grudnia 2005 informuje o zarejestrowanych kandydatach na Sołtysa oraz kandydatach na członków Rady Sołeckiej w poszczególnych Sołectwach:

 

Czubrowice Przeginia
Gotkowice Racławice
Jerzmanowice Sąspów
Łazy Szklary

 

Przewodnicząca Gminnej Komisji
ds. Wyborów Sołeckich

Anna Kowalik

dowiedz się więcej
1
. . .
171 172 173
. . .
331
CPK
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
MPK
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Otulina Podkrakowska
Solidarni
WYBORY
Wybory do Izb Rolniczych 2023
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ochrona powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Covid - 19
Wspieraj lokalnie
Dofinansowania ze środków NFOŚiGW i NFOŚi GW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie