Aktualności

07-08-2020 - "Odkryj Małopolskę na żywo"
"Odkryj Małopolskę na żywo"

Jeżeli tego lata nie kuszą Cię piaski pustyni, tropikalne plaże czy ekscytujące podróże po bezdrożach to zrób sobie wakacje w Małopolsce. Wszystko, czego szukasz - przygoda, relaks i odpoczynek z dala od utartych szlaków - znajdziesz bliżej, niż myślisz.

Ruszyła druga odsłona letniej kampanii „Fundusze Europejskie dla turystyki. Odkryj Małopolskę na nowo” promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce.

 Zobacz co oferuje Małopolska.

dowiedz się więcej
06-08-2020 - Konkurs “Praca dawniej” - wyślij stare zdjęcie z pracy i zdobądź cenne nagrody!
Konkurs “Praca dawniej” - wyślij stare zdjęcie z pracy i zdobądź cenne nagrody!

Jak wyglądała praca przed erą komputerów, smartfonów, czy tabletów? Z pewnością nieco inaczej niż dzisiaj! Aby wrócić do wspomnień zawodowych sprzed lat, portal Aplikuj.pl zorganizował konkurs dla mieszkańców województw śląskiego i małopolskiego w wieku 60+.

 

dowiedz się więcej
05-08-2020 - Muzyka Zaklęta w Drewnie – koncerty online
Muzyka Zaklęta w Drewnie – koncerty online

Muzyka Zaklęta w Drewnie to cykl koncertów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce, który jest propozycją na spędzenie w niezwykłej atmosferze letnich piątków.

Szlak Architektury Drewnianej prowadzi przez Racławice. W centrum miejscowości, na pagórku, otoczony wieńcem starych drzew stoi urokliwy kościół parafialny pw. Narodzenia NMP w Racławicach. Wnętrze ma bez wątpienia muzealny charakter, a jego historię można poznać na spotkaniu z przewodnikiem który czeka na Państwa w weekendy od piątku do soboty w godzinach 9:00 - 18:00 i w niedziele w godzinach 12:00 - 17:00.

W wybranych obiektach Szlaku Architektury Drewnianej odbywają się koncerty, które można oglądać online w piątki od 10 lipca do 18 września. Program jest różnorodny, oprócz muzyki dawnej proponuje współczesne brzmienia i daje możliwość obejrzenia widowisk tanecznych.

Koncerty można oglądać na kanale: https://www.youtube.com/channel/UCe-gaj5-UOAAB9fNz4OeWTA

Harmonogram koncertów znajdą Państwo pod linkiem: http://www.drewniana.malopolska.pl/

W dobie pandemii koronawirusa koncert online to bezpieczny sposób na doświadczenie przygody z kulturą i sztuką.

dowiedz się więcej
05-08-2020 - Bon turystyczny – agroturystyka
Bon turystyczny – agroturystyka

Z bonu turystycznego skorzystają rodzice dzieci do 18 roku życia. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł, a na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności dodatkowe 500 zł.  Podobnie jak w programie „Rodzina 500 Plus”, bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów.

Bon turystyczny można zrealizować na terenie całego kraju, opłacając nim usługi hotelarskie, kolonie, obozy. Można go wykorzystać  na pobyt w hotelu, pensjonacie a także  gospodarstwie agroturystycznym. Listę podmiotów, które pozwalają na płatność bonem znajdą Państwo na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Program jest formą wsparcia polskich rodzin, krajowej branży turystycznej, a także świetną okazją do tego by wakacje spędzić na wsi, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Zachęcamy lokalnych przedsiębiorców prowadzących gospodarstwa agroturystyczne i świadczących usługi hotelarskie do rejestracji w platformie PUE ZUS. Przypominamy, że usługa hotelarska to w myśl art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 238 oraz z 2020 r. poz. 374 i 568) „krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych”. Instrukcja przystąpienia do programu dostępna jest pod linkiem: https://bonturystyczny.polska.travel/strefa-przedsiebiorcy Zapraszamy do rejestracji!

Trwają wakacje. Czas, by zaplanować letni wypoczynek. Warto spędzić go poznając przy okazji uroki polskiej wsi, szczególnie w tak malowniczym regionie jakim jest Gmina Jerzmanowice-Przeginia.

Elektroniczny bon turystyczny  ważny jest do 31 marca 2022 r.

Aby skorzystać z bonu nie trzeba składać wniosku. Wystarczy aktywować dokument na PUE ZUS. Pod numerem telefonu 22 11 22 111 została uruchomiona całodobowa infolinia dla beneficjentów i przedsiębiorców. Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: https://bonturystyczny.polska.travel/

dowiedz się więcej
31-07-2020 - Scalenia - uchwalono zasady szacunku gruntów
Scalenia - uchwalono zasady szacunku gruntów

 

W dniach 21 i 22 lipca w miejscowości Przeginia oraz w dniach 23 i 24 lipca w miejscowości Czubrowice odbyły się zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Krakowie zebrania uczestników scalenia celem uchwalenia zasad szacunku porównawczego gruntów. Szczegółowo przedstawione zostały informacje dotyczące szacunku gruntów oraz kryteriów, które powinny zostać w nim uwzględnione. Następnie zostały przedstawione propozycje wydzielania odpowiednich konturów szacunkowych, które opracowane i przedyskutowane zostały przez geodetów projektantów scalenia wraz z Radami Uczestników Scalenia. Na zebraniach przedstawione propozycje zostały poddane dyskusji, a pewne propozycje zasad zostały poddane głosowaniu w celu przyjęcia konkretnego rozwiązania. Na końcu uczestnicy zebrania w drodze głosowania uchwalili opracowane zasady szacunku porównawczego gruntów.

dowiedz się więcej
30-07-2020 - 150 tys. zł premii dla młodego rolnika – nabór wniosków przedłużony
150 tys. zł premii dla młodego rolnika – nabór wniosków przedłużony

Trwający od 3 czerwca 2020 r. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników" został przedłużony. Młodzi rolnicy mogą je składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 17 sierpnia.

To już 6. nabór wniosków w ramach działania „Premie dla młodych rolników". Wsparcie jest zachętą dla młodego pokolenia do rozwijania rolniczego biznesu. Ze względu na popularność programu, ARiMR przedłużyła tegoroczną kampanię - młodzi rolnicy będą mieli dodatkowe dwa tygodnie na dopełnienie formalności. Oddziały regionalne Agencji będą przyjmowały wnioski do 17 sierpnia.

Kto może otrzymać „Premię dla młodego rolnika"?

Wsparcie mogą otrzymać osoby, które m. in.:

- w dniu złożenia wniosku mają nie więcej niż 40 lat;
- posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe (lub uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy
od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy);
- posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni minimum 1 ha;
- rozpoczęły prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku;
- posiadają lub utworzą gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro;
- przedłożą biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa.

Na co można przeznaczyć premię?

Premia musi w całości zostać przeznaczona na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70% premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe. Środki będą wypłacane w dwóch ratach:

- 120 tys. zł – na wniosek o płatność, po spełnieniu przez młodego rolnika określonych warunków;
- 30 tys. zł – po realizacji biznesplanu.

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać drogą elektroniczną, osobiście lub przesłać pocztą.

dowiedz się więcej
28-07-2020 - Zakończono szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych
Zakończono szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych

 

Komisja powołana przez Wojewodę Małopolskiego zakończyła szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych powstałych w wyniku gradobicia (26 i 29 czerwca). Członkowie komisji sporządzili dokumentację fotograficzną pól i wstępnie określili wysokość strat.

Rolnicy, którzy złożyli do Urzędu Gminy wnioski o odszkodowanie mogą już zbierać plony lub niszczyć uprawy, które uległy uszkodzeniu.

dowiedz się więcej
1 2 3
. . .
220
CPK
WYBORY
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ostrzeżenie o zanieczyszczeniu powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Powszechny Spis Rolny 2020