Z okazji 1 czerwca (Dnia Dziecka) został zorganizowany pokaz ćwiczeń strażaków - ratowników z terenu Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Dzieci oraz młodzież szkolna mogła obserwować zmagania druhów - ochotników podczas trzech założeń z jakimi na co dzień mogą spotkać się podczas prowadzenia akcji.
Ćwiczenia poprowadził st. kpt. Zbigniew Głąb - Zastępca Dowódcy JRG 5 w Krakowie. Ćwiczeniom przyglądali się także: Prezes ZG OSP RP - Adam Piaśnik, Komendant Gminy OSP z terenu Gminy - Jerzy Adamczyk. Po zrealizowaniu założeń, nastąpiło omówienie wykonanych ćwiczeń. Dzieci oraz młodzież szkolną wraz z opiekunami zaproszono na poczęstunek (grillowana kiełbaska), a następnie do zapoznania się ze sprzętem, który został wykorzystany podczas ćwiczeń.
„Jurajski Piknik Rodzinny” w Sąspowie rozpoczął się „Dniem Sportu” przy Szkole Podstawowej. Dzieci mogły wziąć udział w następujących konkurencjach sportowych: tenis stołowy, rzut piłką do kosza, rzut woreczkiem do celu, tor przeszkód, rzut piłeczką do piramidy, rzut lotką do tarczy, rzut ringiem, wyścig w workach, slalom z piłką na czas, rzut piłeczką do celu (pajacyk), wyścig zaprzęgów. Wszystkie dzieci biorące udział w zawodach otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki, które ufundował Jan Krzystanek – sołtys miejscowości Sąspów.
Tuż przed godziną 17. rozpoczęła się oficjalna część imprezy. Licznie przybyłych Gości przywitał Wójt Gminy Adam Piaśnik. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in. Starosta Powiatu Krakowskiego - Józef Krzyworzeka, Sekretarz Powiatu Krakowskiego - Mirosław Golanko, Przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego – Tadeusz Nabagło, Ksiądz Dziekan Leszek Kołczyk, Ksiądz Mariusz Górszczyk, Komendant Komisariatu Policji w Krzeszowicach – Maciej Woszczyna, Radni Gminy Jerzmanowice – Przeginia oraz Sołtysi.
W miejscowości Racławice, 27 maja 2013 roku odbyły się ćwiczenia taktyczno - bojowe jednostek PSP (JRG 5). Do ćwiczeń zostały również zaproszone OSP Racławice (gospodarze) oraz OSP Jerzmanowice i Przeginia. Tematem ćwiczeń było prowadzenie działań ratowniczo – gaśniczych w zabytkowym drewnianym kościele parafialnym w Racławicach. Nasi druhowie - ochotnicy godnie reprezentowali Gminę i razem z kolegami z JRG 5 w Krakowie wykonali założenia przeprowadzonych ćwiczeń. Kierownikiem ćwiczeń był mł. bryg. Jacek Kukuła - Dowódca JRG 5 w Krakowie.
BĄDŹ GOTOWY NA ODBIÓR CYFROWY
Kolejne wyłączenia sygnału analogowego telewizji naziemnej są w Małopolsce!
Informujemy, że 20 maja 2013 roku na terenie Gminy Jerzmanowice-Przeginia nastąpi wyłączenie sygnału analogowego telewizji naziemnej.
Wszyscy posiadacze starszych odbiorników powinni sprawdzić, czy ich sprzęt jest gotowy do odbioru cyfrowego. Szczegółowe informacje można znaleźć w zamieszczonym poniżej poradniku. Zachęcamy też do odwiedzenia stron: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.tvp.pl/krakow/cyfryzacja-w-regionie. Można również skorzystać z bezpłatnej infolinii pod nr tel. 800 007 788 (od 18 do 24 maja infolinia działa w godz. 8:00-22:00, w dniu wyłączenia, czyli 20 maja w godz. 6:00 - 24:00). Wszelkie uwagi dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, jak również inne problemy techniczne związane z techniką telewizyjną, można kierować na adres: dvbt.malopolska@tvp.pl Pomocą służy także Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Krakowie – 12 634 00 84 (pon.-pt., godz. 8.00-16.00, a w dniach 20, 21, 22.05.2013 w godz. 8.00-20.00).
UWAGA! Aby sygnał cyfrowy docierał do wszystkich mieszkańców, w niektórych rejonach zostaną uruchomione nadajniki małej mocy, tak zwane gapfillery. Jednak z powodów technicznych gapfillery mogą zostać uruchomione dopiero po wyłączeniu sygnału analogowego (wyłączenie nastąpi 20 maja o 1 w nocy) i w niektórych przypadkach wiąże się to z przerwą w odbiorze programu telewizyjnego. Przerwa może trwać od kilku do kilkunastu godzin.
W dniach 16-17 kwietnia 2013 r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym PTSM w Łazach odbył się II Gminny Historyczno-Przyrodniczy Rajd "Szlakiem Powstania Styczniowego". Rajd organizowany był przez Wójta Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTSM "Ostaniec" działające w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach. W rajdzie startowały 7- osobowe reprezentacje wszystkich szkół z terenu Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Łącznie w rajdzie wzięło udział 62 uczestników, którzy poznawali atrakcje przyrodnicze, kulturowe oraz fakty historyczne związane z wydarzeniami walk narodowowyzwoleńczych z czasów powstania styczniowego. Przejście trasy turystycznej "Szlakiem Powstańców Styczniowych" z przewodnikiem, konkurs krajoznawczo-historyczny, plastyczny, piosenki żołnierskiej i konkurencje zręcznościowe to tylko niektóre z zadań do wykonania podczas rajdu.
Z okazji 222. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, Orkiestry Dęte działające na terenie Gminy Jerzmanowice – Przeginia odegrały świąteczny, trzeciomajowy repertuar muzyczny.
Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic pod dyrekcją Mariusza Mazura zagrała podczas uroczystego przemarszu przez Racławice i Czubrowice. Początek koncertu nastąpił o godzinie 13:00 przy budynku WDK w Racławicach, a następnie wymarsz. Zakończenie miało miejsce około godziny 14:15 przy remizie w Czubrowicach. Trzeciomajowy przemarsz uświetniły jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Czubrowic i Racławic, Górników z Czubrowic i Racławic, sołtysów z tych miejscowości, a także Panie z Zespołu Czubrowiacy i Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Racławic. Przemarsz odbył się w asyście Policji z Krzeszowic.
Orkiestra Dęta z Przegini pod dyrekcją Lecha Wnuka grała podczas uroczystego przemarszu przez Przeginię od godziny 14:00. Trasa przemarszu przebiegała od Domu Ludowego drogą krajową, powiatową i gminną w kierunku nowej remizy OSP. Przemarsz zakończył się około godziny 14:40 na placu przy nowej remizie, gdzie orkiestra odegrała koncert. Przemarsz w Przegini także odbył się w asyście Policji z Krzeszowic.