Aktualności

07-05-2013 - Przypominamy!
Przypominamy!

Informacja w sprawie ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw

Ustawa przesuwa terminy wejścia w życie dwóch ustaw:

  • ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych – z dnia 1 lipca 2013 r. na 1 stycznia 2015 r.
  • ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności – z dnia 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2015 r.
dowiedz się więcej
02-05-2013 - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami: 1 maja – Świętem Państwowym (Świętem Pracy) i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki, m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

dowiedz się więcej
26-04-2013 - "Sprzątanie rzek 2013"
"Sprzątanie rzek 2013"

19 kwietnia 2013 roku druhowie z wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych aktywnie włączyli się w "Sprzątanie rzek". Akcja rozpoczęła się z inicjatywy Wójta Gminy w 2007 roku jako lokalne „sprzątanie” połączone z obchodami „Sprzątania świata”, które jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska "Clean up the World" wywodzącego się z Australii. Głównym celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej całej społeczności Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego. Przede wszystkim promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w głównej mierze w zakresie rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych, a w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów, oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy od unikania tworzenia odpadów, przez selektywną zbiórkę po recykling. Corocznie sprzątane są rzeki: Będkówka, Szklarka, Racławka stanowiące lewobrzeżne dopływy Rudawy, oraz Sąspówka będąca prawobrzeżnym dopływem Prądnika.

dowiedz się więcej
25-04-2013 - Obwieszczenie Nr 1/2013 Dyrektora RZGW w Gliwicach
Obwieszczenie Nr 1/2013 Dyrektora RZGW w Gliwicach

OBWIESZCZENIE Nr 1/2013
DYREKTORA REGIONALNEGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ W GLIWICACH
z dnia 11 kwietnia 2013 r.

zawiadamiam o przedłożeniu do konsultacji społecznych projektu Rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zakładu Gospodarki Wodnej w Gliwicach w sprawie ustalenia warunków korzystania z wód regionu wodnego Małej Wisły wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

dowiedz się więcej
24-04-2013 - DogTrekking - Podsumowanie
DogTrekking - Podsumowanie

W miniony weekend, tj. 20 kwietnia b.r. odbyła się w Jerzmanowicach niecodzienna impreza. 160 właścicieli psów wystartowało w Pucharze Polski w Dogtrekkingu. Warto podkreślić, że w zawodach wzięło udział także trzech reprezentantów Gminy Jerzmanowice – Przeginia. Zawody polegające na pokonaniu wspólnie z psem trasy 25 lub 40 km w oparciu o otrzymaną mapę na starcie skierowane były do wszystkich. Start i meta zlokalizowane były na boisku w centrum Jerzmanowic. Uczestnicy mogli podziwiać uroki Gminy Jerzmanowice - Przeginia, a w połowie trasy skorzystać z przygotowanego wcześniej bufetu i punktu medycznego.

W trakcie imprezy odbył się także bieg dla dzieci (Canicross), w którym mogły wystartować ze swoim psem lub pożyczonym od organizatora. Warto zaznaczyć, że zawody dla dzieci prowadziła Mistrzyni Europy w Psich zaprzęgach Jolanta Kałat. W dziecięcej rywalizacji wzięło udział 21 dzieci z Gminy Jerzmanowice – Przeginia. Oto lista uczestników: Zuzanna Szlachta, Paulina Filipek, Magdalena Rosa, Adrianna Mirek, Natalia Garbacz, Roksana Bartosiewicz, Dominika Dziwak, Nikola Kaleta, Karolina Hrabia, Martyna Skrzypek, Julia Kućmierczyk, Paweł Dukacz, Jakub Dukacz, Maja Derwisz, Magdalena Kozak, Emilia Ferdek, Aleksandra Dziwak, Michalina Hrabia, Monika Nabagło, Maria Filipek, Piotr Ferdek. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki.

dowiedz się więcej
12-04-2013 - Przetarg na odbiór odpadów komunalnych
Przetarg na odbiór odpadów komunalnych

"Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Jerzmanowice-Przeginia"

Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).

Informacje odnośnie postępowania przetargowego będą publikowane tutaj: Postępowanie przetargowe

dowiedz się więcej
11-04-2013 - Śladami legend powstańczych ...
Śladami legend powstańczych ...

Wycieczka po Krakowie
"Śladami legend powstańczych na szlakach Małopolski"

To był dla dzieci i młodzieży ze Świetlicy "Nadzieja" w Jerzmanowicach, kolejny lecz wyjątkowy spacer po Krakowie. Bezpłatna wycieczka została zorganizowana dnia 16 lutego 2013 r. w ramach akcji "Przewodnicy PTTK dzieciom". Akcja ta to cykl wycieczek po Małopolsce, na które zapraszają przewodnicy i władze Województwa z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Województwo Małopolskie już po raz kolejny organizuje regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika, podczas którego świętują przewodnicy miejscy, terenowi i górscy. W ramach Małopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, które w tym roku przebiegały pod hasłem "Przewodnicy Dzieciom — śladami legend powstańczych na szlakach Małopolski" dzieci odwiedziły Kraków oraz wędrowały śladami potyczek powstańców styczniowych m.in. przez Ojców, Skałę.

dowiedz się więcej
1
. . .
334 335 336
. . .
337
CPK
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
MPK
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Otulina Podkrakowska
Solidarni
WYBORY
Wybory do Izb Rolniczych 2023
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ochrona powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Covid - 19
Wspieraj lokalnie
Dofinansowania ze środków NFOŚiGW i NFOŚi GW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie