Aktualności

17-07-2014 - Zbiórki publiczne po nowemu - zmiana od 18 lipca 2014 r.
Zbiórki publiczne po nowemu - zmiana od 18 lipca 2014 r.

Nie będzie już urzędowych zgód na zbiórki publiczne - to obywatele, a nie urzędnicy będą decydować o tym, jaka akcja dobroczynna warta jest wsparcia - a w podjęciu decyzji, jaką akcję wesprzeć, pomoże im przejrzysty, ogólnopolski portal internetowy ZBIÓRKI.GOV.PL. Nowa ustawa o zbiórkach publicznych została opublikowana 17 kwietnia 2014 r. i wejdzie w życie po 3 miesiącach. Portal ZBIORKI.GOV.PL ma ruszyć razem z nową ustawą.

Co się zmienia od 18 lipca 2014 r. ze zbiórkami?

  • Zbiórki elektroniczne – np. przez przelewy - można będzie prowadzić bez żadnych dodatkowych formalności. W tym wypadku przejrzystość i możliwość kontroli zapewniona jest dzięki technologii (przepływ pieniędzy jest rejestrowany). Dzięki ograniczeniu formalności ułatwiony będzie rozwój crowdfundingu w Polsce.
  • W przypadku organizowanych w przestrzeni publicznej zbiórek w gotówce i zbiórek darów – wystarczy proste zgłoszenie zbiórki na ogólnopolskim portalu, tam też będą publikowane sprawozdania ze zbiórki. Wszystko to po to, by – nie tylko urzędnik –ale każdy obywatel miał łatwy dostęp do informacji, o tym, kto i na co zbiera oraz jak rozdysponował środki.
dowiedz się więcej
16-07-2014 - Trwa nabór do projektu "Pierwszy dzwonek"
Trwa nabór do projektu "Pierwszy dzwonek"

Mieszkańcy Gminy Jerzmanowice-Przeginia! Wsparcie finansowe dla rodzin wielodzietnych z czwórką i więcej dzieci na dofinansowanie zakupu artykułów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych, w szczególności podręczników wymaganych według programu szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej.

Województwo Małopolskie realizuje projekt "Pierwszy dzwonek" polegający na przyznaniu dotacji dla gmin na udzielenie wsparcia dla uczniów z rodzin wielodzietnych 4+ z województwa małopolskiego w zakresie zwiększania szans edukacyjnych. Wsparcie finansowe przeznaczone jest dla uczniów z rodzin wielodzietnych 4+, uczących się w szkole podstawowej, gimnazjum lub szkole ponadgimnazjalnej, spełniających kryteria określone w regulaminie projektu.

Rodzina wielodzietna 4+ to rodzina składająca się z rodziców lub rodzica/ opiekunów lub opiekuna prawnego oraz 4 lub więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub pozostających na utrzymaniu rodziców/ opiekunów prawnych dzieci do 24 roku życia uczących się lub studiujacych i której wszyscy członkowie mający status ucznia zamieszkują na obszarze województwa małopolskiego.

Osoby zainteresowane projektem prosimy o zgłoszenie się do GOPS w dniach 21-30 lipca 2014 roku

Wszelkich informacji udziela GOPS w Jerzmanowicach
tel. 12 38 95 247 wew. 121 lub bezpośrednio tel. 12 38 95 079
http://jerzmanowice.naszops.pl/

dowiedz się więcej
16-07-2014 - "Zintegrowany Plan Rozwoju Wsi" - Szansa na rozwój!
"Zintegrowany Plan Rozwoju Wsi" - Szansa na rozwój!

Od kilku miesięcy trwa przekonywanie mieszkańców Czubrowic i Racławic do pomysłu zgłoszenia ich wsi do „Zintegrowanego Planu Rozwoju Wsi, skrótowo zwanego programem scaleniowym. Odbyło się kilka spotkań informacyjnych, przeprowadzono dziesiątki rozmów, a mimo to wciąż jest jeszcze wiele pytań i niejasności, a na dodatek pojawiły się różne mity i plotki. W lipcowym numerze „Ostańca” ukazał się dodatek, z niezbędnymi informacjami, które publikujemy również tutaj.

Po co to komu…
Zacznijmy od rozróżnienia pojęć komasacja i scalenia. Komasacja to łączenie rozdrobnionych działek w większe areały blisko domów ich właścicieli. Scalenia natomiast wiążą się z wytyczeniem nowej sieci drogowej, stworzeniem efektywnej sieci rowów melioracyjnych, zagospodarowaniem poscaleniowym, rekultywacją terenu, porządkowaniem dokumentacji geodezyjnej oraz z możliwościami włączenia działań typowych dla komasacji. Wiele osób może zapytać po co robić „zamieszanie” skoro przez lata było jak jest i nikomu to nie przeszkadzało. No właśnie, czy aby na pewno obecna sytuacja jest „wygodna” dla wszystkich? Wielu właścicieli działek narzeka, że są one wąskie i strasznie długie, że nie sposób ich podzielić, bo części z dala od drogi nie będą miały dojazdu. Sytuację komplikują dodatkowo przeróżne przeszkody terenowe – parowy, skarpy, skałki. Zabudowa Czubrowic i Racławic w dolinie rzeki jest bardzo ciasna i praktycznie kończą się możliwości budowy kolejnych domów. Szansą na „nowe otwarcie”, stworzenie nowych perspektyw rozwoju jest przystąpienie do „Zintegrowanego Planu Rozwoju Wsi”. Jego istotą jest nowe zagospodarowanie terenów rolniczych, odnowa danej wsi, rozwój środowiska kulturowego, podkreślenie walorów krajobrazowych i uporządkowanie gospodarki wodnej (regulacja rzeki, melioracje). Wszelkie działania scaleniowe finansowe są ze środków zewnętrznych. Gmina, ani właściciele działek nie ponoszą żadnych kosztów. Dodatkowo, samorząd może się ubiegać o 50-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych działań będących uzupełnieniem zagospodarowania poscaleniowego. Takie dofinansowanie można uzyskać m.in. na budowę chodników czy oświetlenie dróg.

dowiedz się więcej
16-07-2014 - Bezpieczny Strażak 2014
Bezpieczny Strażak 2014

13 lipca 2014 roku w Remizie OSP Łazy nastąpiło przekazanie 24 kompletów odzieży ochronnej dla Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Jerzmanowice-Przeginia w ramach programu "Bezpieczny Strażak". Zakupienie wyposażenia było możliwe dzięki dotacji jaką Gmina otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (WFOŚiGW) w ramach zadania "Zapobieganie poważnym awariom i likwidacja ich skutków dla środowiska - Bezpieczny Strażak". Wniosek, który został złożony przez Gminę w marcu 2014 roku i pozytywnie zaopiniowany zarówno przez WFOŚiGW jaki Wojewódzki Oddział ZOSP RP w Krakowie opiewał na kwotę 60.000,00 złotych. Dotacja wynosi 50% kosztów kwalifikowanych (30.000,00 złotych), pozostałe środki pochodzą z budżetu Gminy (Rozdział: Ochotnicze Straże Pożarne). W ramach zadania zakupione zostały 24 komplety odzieży ochronnej - po trzy dla każdej Jednostki OSP. W skład zestawu wchodzi: ubranie specjalne, rękawice, kominiarka, hełm i buty. Odzież spełnia wszelkie wymagania związane z dopuszczeniem do użytkowania przez straż pożarną (certyfikaty). Wartość przekazanego wyposażenia dla każdej Jednostki OSP wyniosła 7.500,00 złotych.

Przekazanie wyposażenia odbyło się bezpośrednio po uroczystościach związanych z 71. rocznicą pacyfikacji wsi Łazy. W siedzibie Jednostki OSP Łazy, Wójt Gminy Adam Piaśnik podpisał protokoły przekazania z przedstawicielami Zarządów poszczególnych Jednostek OSP. Następnie wraz z Zastępcą Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie mł. bryg. mgr inż. Stanisławem Nowak, oraz przybyłymi na uroczystości rocznicowe Posłem na Sejm Józefem Lassota, dr Czesławem Żurowski z małżonką, który przeżył pacyfikację, podziękował za trud i ciężką pracę jaką wykonują strażacy - ochotnicy. Dodatkowo dla Jednostki OSP Jerzmanowice i OSP Przeginia Wójt Gminy przygotował dodatkowy komplet ubrania ochronnego z uwagi na fakt, że te jednostki należą do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego i wymaga się od nich o wiele więcej, przy tym zaznaczając, że pozostałe sześć Jednostek OSP również wywiązują się wzorowo ze swoich zadań.

Zakup odzieży ochrony osobistej dla strażaków ratowników czynnie uczestniczących w działaniach ratowniczych z pewnością zapewni im bezpieczeństwo podczas prowadzenia akcji. Liczba wyjazdów na terenie Gminy Jerzmanowice-Przeginia rokrocznie zwiększa się, a wachlarz zgłoszeń do których dysponowane są jednostki OSP jest coraz szerszy. W związku z tym aby w sposób sprawny, zgodny z wytycznymi i przede wszystkim w sposób bezpieczny strażak ochotnik mógł uczestniczyć w działaniach ratowniczych musi posiadać odpowiednie wyposażenie ochrony osobistej - podsumował na zakończenie celowość zakupu Wójt Gminy. 

dowiedz się więcej
15-07-2014 - Gimnazjada Młodzieży Szkolnej - Tenis Stołowy 2014
Gimnazjada Młodzieży Szkolnej - Tenis Stołowy 2014

Awans do zawodów rejonowych w tenisie stołowym indywidualnym chłopców Gimnazjum w Przegini:

  • 3.m. Sroka Jakub
  • 5.m. Dziwak Przemysław

Awans do zawodów rejonowych w tenisie stołowym drużynowym chłopców Gimnazjum w Przegini:

  • I miejsce :Sroka Jakub , Sołtysik Dominik, Dziwak Przemysław

Awans do zawodów rejonowych w tenisie stołowym drużynowym dziewcząt Gimnazjum w Przegini:

  • II miejsce: Sroka Weronika, Mitka Klaudia, Dziwak Klaudia 

{gallery}tenisstolowypowiat2014{/gallery}

dowiedz się więcej
15-07-2014 - Powiatowe zawody w piłce ręcznej w Igołomi 2014
Powiatowe zawody w piłce ręcznej w Igołomi 2014

W powiatowych Zawodach Sportowych w Piłce Ręcznej w 2014 roku w Igołomi wystartowali przedstawiciele szkół z terenu Gminy.
Wyniki:

  • chłopcy-miejsce 5-7-ZESPÓŁ SZKÓŁ W JERZMANOWICACH
  • dziewczęta-miejsce 2 -ZESPÓŁ SZKÓŁ W JERZMANOWICACH

{gallery}powiatowepilkareczna2014{/gallery}

dowiedz się więcej
15-07-2014 - Podsumowanie Nocy Świętojańskiej w Jerzmanowicach 2014
Podsumowanie Nocy Świętojańskiej w Jerzmanowicach 2014

Noc Świętojańska obchodzona jest w krajach słowiańskich już od setek lat. w Jerzmanowicach tradycja odżyła cztery lata temu. Symbolika tego święta wiąże się z paleniem ognia, skakaniem przez ognisko oraz dobrze znanym obrzędem puszczania wianków po wodzie. Tegoroczna Noc Świętojańska w Jerzmanowicach kładła nacisk na aspekty ekologiczne, co w różnoraki sposób zaprezentowała młodzież i dzieci ze szkół Naszej Gminy. Młodzi wykonawcy przygotowali ekologiczny pokaz mody, przedstawienie teatralne pt. „Zielona gęś”, pokazy taneczne, program pt. „Wakacyjny teleekspres” i piosenki dotyczące ekologii. Wszystkie one dotyczyły tematyki ekologicznej i walorów przyrodniczych naszego regionu i kraju. Młodzież przedstawiła również swoje pomysły i umiejętności przygotowując stoiska, na których można było zobaczyć przepiękne prace artystyczno - ekologiczne. Program ubogaciły swoimi występami dzieci ze Świetlicy „NADZIEJA” Opiekuńczo - Wychowawczej Wsparcia Dziennego w Jerzmanowicach, które zaprezentowały swoje przemyślenia o nocy świętojańskiej. W części artystycznej były też popisy przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego w Jerzmanowicach i Łazach, pokazy grup tanecznych: przedszkolaków z Jerzmanowic i Łaz, grupy szkolnej oraz grupy najstarszej trenującej w Sąspowie. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz KungGuWushu pod przewodnictwem trenera Kamila Zakrzewskiego i jego uczniów, którzy trenują w studio ruchu SK-ART oraz wystawa osiągnięć uczestników zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy - Ognisku Terapeutycznym w Jerzmanowicach. Tradycyjnie w programie imprezy znalazły się występy zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury - Orkiestry Dętej z Jerzmanowic pod batutą Zygmunta Gruzy oraz zespołu „Sokoły” pod kierownictwem Vasyla Stefanyuka. Gościem specjalnym, z ogromnym ładunkiem dobrego humoru, był Kabaret pod Wyrwigroszem. Impreza zakończyła się zabawą taneczną z towarzyszeniem zespołu „DANCE TOP”.

Wydarzeniu towarzyszyły różnego rodzaju atrakcje dla dzieci - malowanie twarzy, skręcanie balonów, park rozrywki, warsztaty dla smakoszy - wyroby spod strzechy dla żołądka uciechy, a dla amatorów tańca - zabawa pod gwiazdami. Wielkie zainteresowanie wzbudzał u młodszych i starszych samochód strażacki z drabiną z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Krakowa. Dzieci mogły spróbować swoich sił we wspinaczce pod okiem strażaków z sekcji wysokościowej. Podczas festynu przybyli na niego mieszkańcy Naszej Gminy oraz liczni goście z okolic, odkrywali smaki swojskich wyrobów serwowanych przez Panie Radne z Jerzmanowic - Stanisławę Gzyl i Halinę Kurek.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej Osi, objętego PROW 2007-2013. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

dowiedz się więcej
1
. . .
306 307 308
. . .
331
CPK
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
MPK
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Otulina Podkrakowska
Solidarni
WYBORY
Wybory do Izb Rolniczych 2023
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ochrona powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Covid - 19
Wspieraj lokalnie
Dofinansowania ze środków NFOŚiGW i NFOŚi GW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie