Aktualności

26-04-2013 - "Sprzątanie rzek 2013"
"Sprzątanie rzek 2013"

19 kwietnia 2013 roku druhowie z wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych aktywnie włączyli się w "Sprzątanie rzek". Akcja rozpoczęła się z inicjatywy Wójta Gminy w 2007 roku jako lokalne „sprzątanie” połączone z obchodami „Sprzątania świata”, które jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska "Clean up the World" wywodzącego się z Australii. Głównym celem akcji jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej całej społeczności Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego. Przede wszystkim promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, w głównej mierze w zakresie rozwoju zrównoważonego, poszanowania zasobów naturalnych, a w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów, oraz racjonalnej gospodarki odpadami, rozumianej jako łańcuch działań począwszy od unikania tworzenia odpadów, przez selektywną zbiórkę po recykling. Corocznie sprzątane są rzeki: Będkówka, Szklarka, Racławka stanowiące lewobrzeżne dopływy Rudawy, oraz Sąspówka będąca prawobrzeżnym dopływem Prądnika.

dowiedz się więcej
25-04-2013 - Obwieszczenie Nr 1/2013 Dyrektora RZGW w Gliwicach
Obwieszczenie Nr 1/2013 Dyrektora RZGW w Gliwicach

OBWIESZCZENIE Nr 1/2013
DYREKTORA REGIONALNEGO ZARZĄDU GOSPODARKI WODNEJ W GLIWICACH
z dnia 11 kwietnia 2013 r.

zawiadamiam o przedłożeniu do konsultacji społecznych projektu Rozporządzenia Dyrektora Regionalnego Zakładu Gospodarki Wodnej w Gliwicach w sprawie ustalenia warunków korzystania z wód regionu wodnego Małej Wisły wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

dowiedz się więcej
24-04-2013 - DogTrekking - Podsumowanie
DogTrekking - Podsumowanie

W miniony weekend, tj. 20 kwietnia b.r. odbyła się w Jerzmanowicach niecodzienna impreza. 160 właścicieli psów wystartowało w Pucharze Polski w Dogtrekkingu. Warto podkreślić, że w zawodach wzięło udział także trzech reprezentantów Gminy Jerzmanowice – Przeginia. Zawody polegające na pokonaniu wspólnie z psem trasy 25 lub 40 km w oparciu o otrzymaną mapę na starcie skierowane były do wszystkich. Start i meta zlokalizowane były na boisku w centrum Jerzmanowic. Uczestnicy mogli podziwiać uroki Gminy Jerzmanowice - Przeginia, a w połowie trasy skorzystać z przygotowanego wcześniej bufetu i punktu medycznego.

W trakcie imprezy odbył się także bieg dla dzieci (Canicross), w którym mogły wystartować ze swoim psem lub pożyczonym od organizatora. Warto zaznaczyć, że zawody dla dzieci prowadziła Mistrzyni Europy w Psich zaprzęgach Jolanta Kałat. W dziecięcej rywalizacji wzięło udział 21 dzieci z Gminy Jerzmanowice – Przeginia. Oto lista uczestników: Zuzanna Szlachta, Paulina Filipek, Magdalena Rosa, Adrianna Mirek, Natalia Garbacz, Roksana Bartosiewicz, Dominika Dziwak, Nikola Kaleta, Karolina Hrabia, Martyna Skrzypek, Julia Kućmierczyk, Paweł Dukacz, Jakub Dukacz, Maja Derwisz, Magdalena Kozak, Emilia Ferdek, Aleksandra Dziwak, Michalina Hrabia, Monika Nabagło, Maria Filipek, Piotr Ferdek. Wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki.

dowiedz się więcej
12-04-2013 - Przetarg na odbiór odpadów komunalnych
Przetarg na odbiór odpadów komunalnych

"Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Jerzmanowice-Przeginia"

Postępowanie o udzielenie zamówienia prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (tj. Dz.U. z 2010 r., Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).

Informacje odnośnie postępowania przetargowego będą publikowane tutaj: Postępowanie przetargowe

dowiedz się więcej
11-04-2013 - Śladami legend powstańczych ...
Śladami legend powstańczych ...

Wycieczka po Krakowie
"Śladami legend powstańczych na szlakach Małopolski"

To był dla dzieci i młodzieży ze Świetlicy "Nadzieja" w Jerzmanowicach, kolejny lecz wyjątkowy spacer po Krakowie. Bezpłatna wycieczka została zorganizowana dnia 16 lutego 2013 r. w ramach akcji "Przewodnicy PTTK dzieciom". Akcja ta to cykl wycieczek po Małopolsce, na które zapraszają przewodnicy i władze Województwa z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Województwo Małopolskie już po raz kolejny organizuje regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika, podczas którego świętują przewodnicy miejscy, terenowi i górscy. W ramach Małopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, które w tym roku przebiegały pod hasłem "Przewodnicy Dzieciom — śladami legend powstańczych na szlakach Małopolski" dzieci odwiedziły Kraków oraz wędrowały śladami potyczek powstańców styczniowych m.in. przez Ojców, Skałę.

dowiedz się więcej
11-04-2013 - Wojska Specjalne z wizytą w szkołach
Wojska Specjalne z wizytą w szkołach

Przedstawiciele Jednostki Wojskowej NIL, stacjonujący w Krakowie odwiedzili 3 kwietnia 2013 roku szkoły na terenie Naszej Gminy. Podczas tej niecodziennej wizyty uczniom szkół podstawowych i gimnazjów prelegenci przybliżyli informacje na temat służb specjalnych w Polsce. Pokrótce scharakteryzowali na czym polega ich praca i czym się różni ich jednostka od pozostałych formacji wojskowych. Wyświetlony został również film instruktażowy ze szkolenia przygotowawczego. Prowadzący wielokrotnie podkreślił jak istotną sprawą jest zdrowy tryb życia bez różnego rodzaju używek, które eliminują kandydata na samym początku starań o wstąpienie do służb specjalnych. Spotkanie budziło wiele emocji i rodziło wiele pytań ze strony uczniów. Przeprowadzony został również krótki quiz z pytaniami z prelekcji, uczniowie otrzymali drobne gadżety (kubki, smycze, plakaty, długopisy służb specjalnych). Na zakończenie spotkania, Wójtowi Gminy Jerzmanowice-Przeginia został wręczony pamiątkowy medal jubileuszowy wydany na 5. Rocznicę Wojsk Specjalnych w Polsce.

Siły specjalne, jednostki specjalne, komandosi to określenia elitarnych formacji wojskowych lub policyjnych. Jednostki wojskowe przystosowane są do wykonywania zadań niekonwencjonalnych, prowadzenia działań specjalnych i nadzwyczaj trudnych w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny: antyterrorystycznych, rozpoznawczych, dywersyjnych itp. Zwykle składają się z małych wyselekcjonowanych grup żołnierzy, świetnie wyszkolonych i nadzwyczajnie wytrzymałych psychofizycznie, używających wyspecjalizowanego uzbrojenia i wyposażenia. Działają na lądzie, wodzie i z powietrza.

dowiedz się więcej
11-04-2013 - Wojewódzkie Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim
Wojewódzkie Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim

MAŁOPOLSKA GIMNAZJADA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

 

Miło nam zakomunikować, że w Małopolskiej Gimnazjadzie wzięli udział również uczniowie z naszych szkół. W kategorii dziewcząt miejsce 38 zajęła Zuzanna Sępek, natomiast w kategorii chłopców miejsce 60 zajął Arkadiusz Cioch. Serdecznie gratulujemy!

dowiedz się więcej
1
. . .
305 306 307
CPK
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Otulina Podkrakowska
Solidarni
WYBORY
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ochrona powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Covid - 19
Powszechny Spis Rolny 2020
Wspieraj lokalnie
Dofinansowania ze środków NFOŚiGW i NFOŚi GW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie