Aktualności

22-04-2015 - Obwieszczenie o wszczęciu postępowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przyłączami kanalizacyjnymi w miejscowości Jerzmanowice i Sąspów
Obwieszczenie o wszczęciu postępowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przyłączami kanalizacyjnymi  w miejscowości Jerzmanowice i Sąspów

OBWIESZCZENIE
o wszczęciu postępowania

Na podstawie art. 61 § 4 oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2013r. poz. 267) w związku z art. 74 ust.3 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2014 r. poz. 1133), zawiadamia się strony o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej wraz z przyłączami kanalizacyjnymi w miejscowości Jerzmanowice i Sąspów, Gmina Jerzmanowice-Przeginia, realizowanego w obrębie Sąspów (wzdłuż drogi krajowej nr 94 pasem o szerokości ok. 200 m od skrzyżowania z drogą powiatową nr K2134 na Sąspów aż do granicy z Gminą Wielka Wieś) i Jerzmanowice (Gościniec, Lepianka, Kolonia Bębelska, Kolonia Wyjrzał, Sikorka I, II, III, droga Łazowska od kościoła w Jerzmanowicach do zbiornika).

W związku z powyższym, informuje się zgodnie z art. 10 § 1 i 73 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego o możliwości zapoznawania się z aktami sprawy oraz o możliwości wypowiadania się w przedmiotowej sprawie osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Jerzmanowice - Przeginia (pok. 124) lub też na piśmie, składając stosowne oświadczenia/ wnioski na Dzienniku Podawczym Urzędu.

Zgodnie z art. 28 Kpa "stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek".

Zgodnie z art. 49 Kpa "strony mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach organów administracji publicznej przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania, jeżeli przepis szczególny tak stanowi; w tych przypadkach zawiadomienie bądź doręczenie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia publicznego ogłoszenia".

Jednocześnie informuję, że tutejszy organ wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o opinię w sprawie obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, jeżeli przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko byłoby wymagane.

dowiedz się więcej
13-04-2015 - Obwieszczenie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektowanego przedsięwzięcia stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji wraz z punktem skupu złomu (...)
Obwieszczenie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektowanego przedsięwzięcia stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji wraz z punktem skupu złomu (...)

O B W I E S Z C Z E N I E
w sprawie ponownego wyłożenia do publicznego wglądu raportu  o oddziaływaniu na środowisko

Wójt Gminy Jerzmanowice – Przeginia działając na podstawie art. 33 ust. 1 w związku z art. 79 ust 1 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1235), zawiadamia, że w dniu 22.12.2014 r. wpłynął wniosek Pana Marka Górnisiewicza w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektowanego przedsięwzięcia stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji wraz z punktem skupu złomu, miejscowość Jerzmanowice, działka nr 433/2, Gmina Jerzmanowice-Przeginia. W dniu 31.03.2015 r. Wnioskodawca uzupełnił Raport oddziaływania na środowisko przedmiotowego przedsięwzięcia. Mając na uwadze powyższe uzupełnienia jak również fakt, że planowana działalność zalicza się do kategorii przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, przystąpiono do ponownego wyłożenia do publicznego wglądu raportu o odziaływaniu na środowisko. Organem administracji właściwym do wydania decyzji w tej sprawie jest Wójt Gminy Jerzmanowice - Przeginia, zaś organami biorącymi udział w ocenie oddziaływania na środowisko, właściwymi do dokonania uzgodnienia są Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie.
Jednocześnie zawiadamiam wszystkich zainteresowanych o możliwości zapoznania się z dokumentacją sprawy, składania uwag i wniosków w formie pisemnej, elektronicznej i ustnie do protokołu, w terminie od 24 kwietnia do 14 maja 2015r. w siedzibie Urzędu Gminy Jerzmanowice – Przeginia pok. 124, pon. 9:00-17:00, wtorek - piątek 8:00-16:00, tel. (012) 389 52 47 wew. 122, e – mail: rkaczmarczyk@jerzmanowice-przeginia.pl. Złożone uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Wójta Gminy Jerzmanowice – Przeginia przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Obwieszczono dnia 10.04.2015 r.

dowiedz się więcej
10-04-2015 - Konsekracja kościoła w Szklarach
Konsekracja kościoła w Szklarach

Kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego położony u stóp potężnego wapiennego wzniesienia Brodło w miejscowości Szklary służy wiernym przeszło 40 lat. 9 kwietnia 2015 roku, Parafianie przeżywali wielkie święto, bowiem Metropolita Krakowski - kardynał Stanisław Dziwisz - dokonał konsekracji świątyni.

Dzień konsekracji kościoła w Szklarach to święto dla wszystkich, jest on bowiem uwieńczeniem długiego procesu walki o świątynię. Data wybrana została nieprzypadkowo. Przypadająca na ten czas Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego, jest swoistym symbolem walki dobra ze złem, gdzie nienawiść nie ma ostatniego słowa i że wiara, wolność i męstwo przynosi zwycięstwo - nawiązując tym samym do wydarzeń sprzed czterdziestu lat, gdy mieszkańcy Szklar bronili praw człowieka.

W Mszy Świętej uczestniczyli zarówno mieszkańcy Szklar oraz okolicznych miejscowości, a także m.in. proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Głogoczowie, ks. kanonik Józef Pochopień, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Dzianiszu, ks. mgr Stefan Urban, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Podłężu, ks. Tomasz Boroń, ks. kanonik dr Stanisław Bąk, liturgista ks. dr Stanisław Miszczak oraz proboszczowie z Dekanatu Bolechowickiego, a także proboszcz parafii w Szklarach, ks. Teodor Kilian, który te uroczystość Konsekracji Kościoła w Szklarach przygotował. Władze Gminy reprezentował Wójt Gminy - Adam Piaśnik. W wygłoszonym przemówieniu Wójt Gminy przypomniał historię kościoła, która obfitowała w wiele dramatycznych momentów.

Wszystko zaczęło się w roku 1973, kiedy ks. Józef Pochopień ówczesny wikary parafii Racławice zakupił dom w Szklarach, który miał stać się punktem katechetycznym. To działanie spotkała się ze stanowczą odpowiedzią władz komunistycznych, które 12 sierpnia 1974 roku podjęły akcję wyburzenia ganku, a w akcję zaangażowano około 120 milicjantów, funkcjonariusz ZOMO i ORMO. W obronie punktu katechetycznego stanęli mieszkańcy Szklar, wśród których szczególnie liczne były kobiety. Władze potraktowały brutalnie obrońców - użyto pałek i gazu, a akcja zastraszania prowadzona była jeszcze długo po walkach. O wydarzeniach w podkrakowskich Szklarach dowiedział się ówczesny metropolita krakowski - kardynał Karol Wojtyła, który w tajemnicy z obawy przed interwencją władz przyjechał do Szklar i we wspomnianym punkcie odprawił poranną Mszę Świętą. Według różnych szacunków w liturgii wzięło udział nawet tysiąc osób, a mieszkańcy Racławic na tę okoliczność przybyli w procesji. Tak też było podczas konsekracji - mieszkańcy Racławic pokonali tę samą drogę co Parafianie przeszło czterdzieści lat temu.

Warto przypomnieć, że wezwanie św. Maksymiliana Marii Kolbego jako patrona szklarskiego kościoła zaproponował ówczesny sekretarz kardynała Karola Wojtyły - ks. Stanisław Dziwisz, który 9 kwietnia 2015 roku przybył do Szklar i dokonał konsekracji kościoła. Św. Maksymilian Kolbe - polski duchowny z zakonu Franciszkanów, który 14 kwietnia 1941 roku zmarł w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, w męczeński sposób oddając swoje życie za współwięźnia - kanonizowany przez Jana Pawła II 10 października 1982 roku, stał się również swego rodzaju symbolem nawiązując do wydarzeń lat siedemdziesiątych ze Szklar.

Metropolita Krakowski wziął również udział w drugiej części uroczystości. Konsekracja kościoła w Szklarach zbiegła się z wielkimi wydarzeniami minionych lat. W miesiącu kwietniu wspominaliśmy już 10. rocznicę odejścia do Ojca św. Jana Pawła II, którego rocznicę kanonizacji będziemy obchodzić 27 kwietnia, a za niedługo 18 maja przypada również 95. rocznica Jego urodzin. Wielkie rocznice sprawiły, że rok 2015 został ustanowiony przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej rokiem św. Jana Pawła II. Na tę okoliczność w obecności kompanii honorowej wszystkich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ze sztandarami i sztandarem Oddziału Gminnego ZOSP RP Gminy Jerzmanowice-Przeginia, Komendant Gminny Jerzy Adamczyk złożył meldunek Metropolicie Krakowskiemu, następnie przy akompaniamencie Jurajskiej Orkiestry Dętej z Racławic i Czubrowic pod buławą Mariusza Mazura wykonano utwory: Marsz Generalski, Rotę, Hymn Polski i Warszawiankę. Wspomniano również, że 10 kwietnia przypada również 5. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wśród jej ofiar był generał Włodzimierz Potasiński, który wraz z kompanią honorową i orkiestrą Wojska Polskiego uczestniczył w uroczystych obchodach 2. rocznicy śmierci Jana Pawła II - zorganizowanym Apelu Jasnogórskim w Szklarach w 2007 roku.

dowiedz się więcej
03-04-2015 - Inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła w gminie - ANKIETA
Inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła w  gminie - ANKIETA

Szanowni Mieszkańcy!

W najbliższych dniach otrzymają Państwo ankietę dotyczącą realnych potrzeb Gminy Jerzmanowice - Przeginia w zakresie energii i mediów. Ankieta ta posłuży do inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła (piece, kotłownie oraz kominki na paliwo stałe) jak również badania zainteresowania mieszkańców gminnymi nośnikami energii elektrycznej i cieplnej (pochodzące z planowanych bioelektrownii rolniczych).

Przeprowadzenie ankietyzacji jest kluczowym elementem opracowania Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Dzięki Programowi Ograniczania Niskiej Emisji, gmina będzie mogła uzyskać dofinansowanie dla właścicieli budynków mieszkalnych (jest to podstawa do przygotowania wsparcia dla mieszkańców), między innymi na likwidację oraz wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła jak również zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Dlatego zwracam się do państwa z gorącą prośbą wypełnienia ankiety ponieważ rzetelne wykonanie inwentaryzacji, na podstawie wiarygodnych informacji pozwoli na opracowanie właściwych działań i propozycji wsparcia mieszkańców. Wypełnioną ankietę należy dostarczyć w terminie do 24.04.2015 r., osobiście do Urzędu Gminy Jerzmanowice-Przeginia lub przesłać pocztą na adres: Urząd Gminy Jerzmanowice-Przeginia, 32-048 Jerzmanowice 372B. Ankietę można wypełnić także w Urzędzie Gminy.

Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia
(-) Adam Piaśnik

dowiedz się więcej
02-04-2015 - Prawo podatkowe - Ankieta
Prawo podatkowe - Ankieta

Ankieta podatkowa BAS - Ocena przejrzystości i spójności polskiego ustawodawstwa podatkowego

Zapraszamy do wypełnienia ankiety na temat oceny prawa podatkowego z punktu widzenia jego przejrzystości i spójności: http://orka.sejm.gov.pl/ankieta2015 Ankieta została opracowana przez Biuro Analiz Sejmowych. Jest w pełni anonimowa, identyfikuje jedynie grupy zawodowe, które reprezentują respondenci. Ankietę będzie można wypełniać do końca czerwca 2015 r.

dowiedz się więcej
1
. . .
292 293 294
. . .
331
CPK
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
MPK
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Otulina Podkrakowska
Solidarni
WYBORY
Wybory do Izb Rolniczych 2023
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ochrona powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Covid - 19
Wspieraj lokalnie
Dofinansowania ze środków NFOŚiGW i NFOŚi GW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie