Aktualności

30-12-2015 - Budżet Gminy na 2016 rok
Budżet Gminy na 2016 rok

W dniu 21 grudnia 2015 roku, podczas XVI Sesji Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia podjęta została uchwała w sprawie Budżetu Gminy na 2016 rok. Pełna treść uchwały dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Jerzmanowice-Przeginia pod adresem:

bip.malopolska.pl/ugjerzmanowiceprzeginia
w zakładce Budżet i majątek - 2016

dowiedz się więcej
28-12-2015 - Zapowiedź konsultacji społecznych dotyczących wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia
Zapowiedź konsultacji społecznych dotyczących wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia

WÓJT GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIA ZAPRASZA DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH DOTYCZĄCYCH WYZNACZENIA OBSZARU ZDEGRADOWANEGO I OBSZARU REWITALIZACJI NA TERENIE GMINY JERZMANOWICE – PRZEGINIA

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 9 października 2015 r., o rewitalizacji (Dz.U. z 2015 r. poz. 1777) Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Gmina Jerzmanowice-Przeginia przystąpiła do opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2015 – 2023. Rewitalizacja jest procesem obejmującym działania przestrzenne, gospodarcze, ale przede wszystkim społeczne. Istotnym elementem rewitalizacji jest włączenie do działań mieszkańców oraz przedstawicieli lokalnych instytucji społecznych czy gospodarczych. Proces opracowywania dokumentu Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Jerzmanowice-Przeginia ma charakter partycypacyjny, zakładający możliwość wypowiedzi swoich potrzeb przez różne grupy społeczne.

Konsultacje będą prowadzone od 4 stycznia 2016 roku do 2 lutego 2016 roku. Obejmować będą zebranie od mieszkańców propozycji zadań w ramach projektu Programu Rewitalizacji Gminy Jerzmanowice-Przeginia w latach 2015-2023.

Konsultacje prowadzone będą w formie:

  1. zbierania uwag w postaci papierowej i elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej;
  2. zbierania uwag ustnych;
  3. spotkania.

Zastępca Wójta Gminy
(-) Stanisław Piksa

dowiedz się więcej
17-12-2015 - Projekt Wójta Gminy - Budżet 2016
Projekt Wójta Gminy - Budżet 2016

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych wójt ma obowiązek przygotować projekt budżetu do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy. Projekt jest przedkładany Radzie Gminy do uchwalenia oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej (RIO) do zaopiniowania. Pełny projekt uchwały budżetowej na 2016 rok wraz z załącznikami dostępny jest na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Poniżej zaprezentowano najważniejsze założenia budżetowe i przede wszystkimi plany inwestycyjne na rok 2016. Budżet 2016 roku to przede wszystkim wydatki związane z przygotowaniem dużych inwestycji, które będziemy mogli realizować w kolejnych latach ze środków unijnych. W 2016 r. zostanie ogłoszonych większość konkursów w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO) i już dziś musimy przygotowywać lub aktualizować dokumentacje projektowe aby z tych funduszy skorzystać.

Niniejszy suplement - jest informacją uzupełniającą do budżetu gminy Jerzmanowice-Przeginia, ma uwidocznić sens zwiększenia środków w podanych poniżej obszarach klasyfikacji budżetowej na 2016 r. (do szybkiego aplikowania o środki unijne, szybkiej analizy konsultacji z radnymi poszczególnych sołectw). Od kilku lat budżet gminy był utrzymywany w dyscyplinie finansowej aby z chwilą pojawienia się środków unijnych można było je w pełni wykorzystać. Obecnie zadłużenie gminy wynosi poniżej 10% do planowanych dochodów gminy, co daje bardzo dobry start i możliwość sięgania po środki unijne. Trzeba zaznaczyć, iż pomimo utrzymywania tej dyscypliny wykonywano szereg inwestycji na terenie gminy.

dowiedz się więcej
17-12-2015 - Apel do właścicieli psów
Apel do właścicieli psów

W związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi psów pozostawionych bez opieki na terenie naszej Gminy, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, a zwłaszcza dzieci, zwracam się z prośbą o odpowiednie zabezpieczenie swoich nieruchomości przed samowolną ucieczką psa i bezwzględne utrzymywanie tych zwierząt na terenie swojej posesji.

Przypominam mieszkańcom o obowiązkach ciążących na właścicielach i opiekunach psów!
WŁAŚCICIELE PSÓW ZOBOWIĄZANI SĄ TRZYMAĆ JE NA TERENIE SWOICH POSESJI.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy o ochronie zwierząt (art. 10a) zabronione jest wypuszczanie psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna oraz nakłada obowiązek prowadzania psów na smyczy, a w przypadku ras uznawanych za agresywne w kagańcu. Za naruszenie tego przepisu grozi kara aresztu lub grzywny (art. 37) ustawy o ochronie zwierząt.

Psy mogą być wypuszczane tylko na terenie prywatnym pod warunkiem, że teren jest ogrodzony w taki sposób, aby pies nie miał możliwości wyjścia, a nieruchomość musi być oznakowana tabliczką z odpowiednim ostrzeżeniem. Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko w rejonach niezagospodarowanych poza terenami zabudowanymi, miejscami użyteczności publicznej, parkami, placami zabaw, ulicami, chodnikami, piaskownicami itp.

Na koniec przypominam o obowiązku szczepienia swoich psów przeciw wściekliźnie raz w roku oraz o uzyskanie odpowiedniego zezwolenia w przypadku posiadania psa rasy uznanej za agresywną.

Wójt Gminy
(-) Adam Piaśnik

dowiedz się więcej
17-12-2015 - Nie pal śmieci w domu, to drogo kosztuje!
Nie pal śmieci w domu, to drogo kosztuje!

Często w okresie jesienno-zimowym wiele osób ulega pokusie pozbycia się śmieci paląc je w piecach domowych. Metoda ta nie pomaga zaoszczędzić na kosztach węgla, wydajność energetyczna nieposegregowanych śmieci nie jest tak wielka, a może stać się przyczyną bardzo poważnych i „kosztownych" kłopotów. Temperatura w piecach domowych wynosi zaledwie od 200 do 500 stopni C. Jednym z czynników, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo jest właśnie zbyt niska temperatura spalania. Z domowych palenisk do atmosfery wydostają się wtedy nieoczyszczone szkodliwe substancje chemiczne, a ich lista jest długa.

Zanieczyszczenia w powietrzu wpływają na nasz cały organizm i chociaż skutki ich oddziaływania nie są widoczne natychmiast, to gromadzące się toksyny mają znaczący wpływ na nasze zdrowie. Często dolegliwości zaczynają się od kaszlu i uczucia duszności. Szczególnie dzieci są narażone na choroby związane z układem oddechowym i obniżoną odpornością, która objawia się w formie alergii. Niekontrolowany proces spalania śmieci prowadzi do przedostania się do atmosfery związków nazywanych dioksynami i furanami związanych z chorobami nowotworowymi. Powstają też koszty innego rodzaju: spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych.

Przepisy prawne nie wystarczą, aby chronić nas przed konsekwencjami złych nawyków. W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów komunalnych w urządzeniach nie przystosowanych do tego celu, ale to my sami musimy mieć świadomość, na co narażamy siebie i sąsiadów paląc śmieci w domowym piecu czy ognisku.

Pamiętajmy! Palenie śmieci w domu jest niebezpieczne i grozi wysoką grzywną do 5 tysięcy złotych. Unikajmy domowych sposobów pozbywania się śmieci, które bez odpowiedniej technologii są dla nas po prostu zagrożeniem. Spalanie śmieci w naszych domowych piecach nie jest oszczędne, tylko kosztowne - bo nieekologiczne, a przecież i tak wszyscy ponosimy koszty związane z odpadami po zmianach ustawy „śmieciowej”.

W trosce o zdrowie wszystkich mieszkańców gminy Jerzmanowice-Przeginia apeluję, aby w piecach domowych spalać tylko i wyłącznie odpowiedni dla pieca materiał opałowy, nie palić odpadów na ogniskach, przyczynimy się tym do poprawy jakości zdrowia i życia nas wszystkich. Jednocześnie dziękuję mieszkańcom, którzy reagują na niewłaściwe zagospodarowanie odpadów oraz dbając o jakość powietrza postępują z odpadami prawidłowo i nie spalają ich w domowych piecach i na ogniskach.

Wójt Gminy
(-) Adam Piaśnik

dowiedz się więcej
1
. . .
272 273 274
. . .
331
CPK
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
MPK
Punkt Potwierdzający Profil Zaufany
Otulina Podkrakowska
Solidarni
WYBORY
Wybory do Izb Rolniczych 2023
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ochrona powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Covid - 19
Wspieraj lokalnie
Dofinansowania ze środków NFOŚiGW i NFOŚi GW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie