Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia informuje, że od 1 marca 2014 r. do 31 marca 2014 r. rozpoczynają się zapisy dzieci do przedszkoli. Karty zgłoszeniowe dziecka do przedszkola można pobierać w sekretariatach szkół prowadzących przedszkola oraz ze strony internetowej Urzędu Gminy www.jerzmanowice-przeginia.pl - załącznik do niniejszej informacji (informacja przez okres trwania naboru będzie widnieć również w dziale UWAGA! > Rektrutacja do Przedszkoli 2014)
Zapisy na rok szkolny 2014/2015 będą odbywać się w terminie 1.03-31.03.2014 r. Zapraszamy do naszych przedszkoli dzieci 3,4,5,6-letnie z terenu Gminy Jerzmanowice-Przeginia. Informacje dotyczące rekrutacji dostępne są bezpośrednio w sekretariacie placówki. W terminie 1.04-20.04. 2014 r. odbywać się będzie posiedzenie Komisji Rekrutacyjnej, a do dnia 26.04.2014 r. wywieszona zostanie lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.
Informacje dodatkowe:
Do przedszkola dzieci zapisywane są jeden raz w roku szkolnym. W kolejnych latach rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola również zobowiązani są do odebrania oraz wypełnienia nowej karty w celu kontynuowania edukacji w naszych placówkach. W wyniku nowelizacji ustawy o systemie oświaty w roku szkolnym 2014/2015 obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym objęte są dzieci pięcioletnie oraz dzieci sześcioletnie, które nie zostały objęte obowiązkiem szkolnym. Przyjęcie dzieci do przedszkoli opiera się o Regulamin Rekrutacji Dzieci w Przedszkolu Samorządowym danej placówki. Przy rekrutacji do przedszkoli nie jest brana pod uwagę kolejność zgłoszeń.
UWAGA RODZICE DZIECI 6-LETNICH (ROK URODZENIA 2008)
W roku szkolnym 2014-2015 do szkoły pójdą już dzieci sześcioletnie, które urodziły się między styczniem, a czerwcem 2008 r. Dla dzieci 6- letnich urodzonych w drugim półroczu oznacza to przesunięcie obowiązku szkolnego o rok. Rok później czyli w roku szkolnym 2015/2016 do klasy pierwszej pójdą już wszystkie sześciolatki.
UWAGA RODZICE DZIECI 5-LETNICH (ROK URODZENIA 2009)
Dziecko w wieku 5 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat. W roku szkolnym 2014/2015 obowiązkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego objęte są wszystkie dzieci urodzone w 2009 r.
Z dniem 21 lutego 2014 roku została oficjalnie włączona sygnalizacja świetlna w centrum Jerzmanowic. Sygnalizator zamontowano na ruchliwej drodze powiatowej K2129 Jerzmanowice - Szklary - Krzeszowice.
Analiza natężenia ruchu w centrum Jerzmanowic wykazała, iż jest on znaczny w porównaniu do innych miejsc na terenie Gminy. Droga powiatowa w centrum Jerzmanowic krzyżuje się z drogą krajową E94 i jest drogą tranzytową między autostradą Katowice – Kraków a drogą S7 Warszawa – Kraków (przez Gminy Iwanowice, Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice). Istotne jest również duże nagromadzenie w tym miejscu podmiotów gospodarczych i traktowania tej drogi przez przedsiębiorców jako ciągu tranzytowego (m.in. transport z pobliskiego kamieniołomu w Dubiu).
Dla bezpieczeństwa mieszkańców i gości przebywających na obszarze Jerzmanowic, a przede wszystkim mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży i dzieci uczęszczającej do Zespołu Szkół w Jerzmanowicach (ponad 0,5 tys. uczniów) znajdującego się w bliskiej odległości od drogi powiatowej, Wójt Gminy Adam Piaśnik poczynił starania w kierunku polepszenia bezpieczeństwa poprzez zamontowanie sygnalizacji świetlnej. Pozytywnie na inicjatywę zareagował Dyrektor Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego Marian Paszcza. Pomysł poparł także Tadeusz Nabagło - Przewodniczący Rady Powiatu, a zarazem Dyrektor jerzmanowskiego Zespołu Szkół.
W centrum Jerzmanowic poczyniono szereg prac związanych poprawą bezpieczeństwa i organizacją ruchu. W pierwszej kolejności wprowadzono ruch jednokierunkowy na drodze gminnej K600174, dzięki czemu wyeliminowano ryzyko niebezpiecznego włączania się do ruchu pojazdów na stromym podjeździe skrzyżowania drogi gminnej z drogą powiatową niemalże przy samym Zespole Szkół. Kolejnym działaniem jest właśnie wprowadzenie w miejscu istniejącego przejścia dla pieszych sygnalizacji świetlnej wzbudzeniowej. Jednocześnie prowadzone są dalsze analizy wprowadzenia dodatkowego oznakowania oraz rozwiązań, które w maksymalnym stopniu zwiększą bezpieczeństwo.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jerzmanowicach realizuje projekt socjalny
od dnia 17.02.2014 r. do dnia 18.04.2014 r. pt. „Daj serce”
Projekt jest skierowany do osób niepełnosprawnych i ich rodzin, a jego głównym celem jest integracja w środowisku lokalnym.
Miejsce realizacji: Środowiskowy Dom Samopomocy, 32-048 Jerzmanowice 371B
W ramach projektu będą się odbywać następujące działania:
Wydarzeniem rozpoczynającym projekt jest przedstawienie teatralne pt. ”Światłość w ciemności świeci”
które odbędzie się w dniu 27.02.2014 r. (czwartek) o godz. 10.00
w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Jerzmanowicach 366.
Przedstawienie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Jerzmanowicach według scenariusza Doroty i Adama Szafrańców.
Kwalifikacja wojskowa dotycząca osób
z terenu Gminy Jerzmanowice - Przeginia
trwać będzie od 2 do 4 kwietnia 2014 roku
Osoby podlegające kwalifikacji otrzymają wezwania z Urzędu Gminy w Jerzmanowicach w sprawie stawiennictwa do Powiatowej Komisji Lekarskiej na ul. Ujastek 5b w Nowej Hucie (budynek Ambulatorium ZOZ) z wyznaczonym terminem i godziną.
Dodatkowych informacji dotyczących kwalifikacji wojskowej można uzyskać w Urzędzie Gminy Jerzmanowice-Przeginia, p.114, tel. 12 3895247 wew. 133, e-mail: akowalik@jerzmanowice-przeginia.pl
Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach zaprasza do udziału w seminarium "Integrowana ochrona roślin – nowym obowiązkiem rolnika", które odbędzie się dnia 18 lutego 2014 roku w siedzibie MODR w Karniowicach
Program
9.30 - 9.45 - Powitanie gości - Dyrektor MODR Bronisław Dutka
9.45 - 11.15 - Integrowana ochrona roślin na przykładzie zbóż i kukurydzy - dr Piotr Bereś - IOR Rzeszów
11.15- 11.30 - Przerwa kawowa
11.30 - 12.15 - Właściwy dobór odmian zbóż i ziemniaka jako element integrowanej ochrony roślin w oparciu o LZO w woj. małopolskim - mgr inż. Krzysztof Słowiak, mgr inż. Ignacy Żak - SDOO Węgrzce
12.15 - 12.45 - Zasady kontroli PIORiN w odniesieniu do integrowanej ochrony roślin - mgr inż. Józef Wróbel - PIORiN w Krakowie
Od 12.45 - Prezentacja firm:
O dodatek mieszkaniowy ubiegać się może każdy – niezależnie od tego, czy mieszka w mieszkaniu komunalnym, spółdzielczym, własnościowym, czy nawet w domu prywatnym. Istotny jest jedynie niski dochód, metraż zajmowanego lokalu i tytuł prawny do lokalu. Jeśli ktoś nie ma tytułu prawnego, musi przedstawić potwierdzenie że ma uprawnienie do lokalu socjalnego lub zamiennego. Co niezmiernie ważne – o dodatek mogą ubiegać się nawet osoby już czynszowo zadłużone (nie gra to roli w przyznawaniu dodatku). O dodatek występuje się raz na pół roku (ale można go otrzymać dowolną ilość razy – tak długo jak jest potrzebny). Decyzja o jego przyznaniu zależy od dochodu rodziny i wysokości opłat w zajmowanym lokalu.
Osoby ubiegające się o dodatek mieszkaniowy muszą spełniać następujące warunki:
|
Określona w ustawie powierzchnia normatywna lokalu |
Największa dopuszczalna powierzchnia użytkowa lokalu |
|
Dla 1 osoby |
35 m2 |
+ 30% |
= 45,5 m2 |
Dla 2 osób |
40 m2 |
+ 30% |
= 52,0 m2 |
Dla 3 osób |
45 m2 |
+ 30% |
= 58,5 m2 |
Dla 4 osób |
55 m2 |
+ 30% |
= 71,5 m2 |
Dla 5 osób |
65 m2 |
+ 30% |
= 84,5 m2 |
Dla 6 osób |
70 m2 |
+ 30 % |
= 91,0 m2 |