Aktualności

11-04-2013 - Śladami legend powstańczych ...
Śladami legend powstańczych ...

Wycieczka po Krakowie
"Śladami legend powstańczych na szlakach Małopolski"

To był dla dzieci i młodzieży ze Świetlicy "Nadzieja" w Jerzmanowicach, kolejny lecz wyjątkowy spacer po Krakowie. Bezpłatna wycieczka została zorganizowana dnia 16 lutego 2013 r. w ramach akcji "Przewodnicy PTTK dzieciom". Akcja ta to cykl wycieczek po Małopolsce, na które zapraszają przewodnicy i władze Województwa z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Województwo Małopolskie już po raz kolejny organizuje regionalne obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika, podczas którego świętują przewodnicy miejscy, terenowi i górscy. W ramach Małopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego, które w tym roku przebiegały pod hasłem "Przewodnicy Dzieciom — śladami legend powstańczych na szlakach Małopolski" dzieci odwiedziły Kraków oraz wędrowały śladami potyczek powstańców styczniowych m.in. przez Ojców, Skałę.

dowiedz się więcej
11-04-2013 - Wojska Specjalne z wizytą w szkołach
Wojska Specjalne z wizytą w szkołach

Przedstawiciele Jednostki Wojskowej NIL, stacjonujący w Krakowie odwiedzili 3 kwietnia 2013 roku szkoły na terenie Naszej Gminy. Podczas tej niecodziennej wizyty uczniom szkół podstawowych i gimnazjów prelegenci przybliżyli informacje na temat służb specjalnych w Polsce. Pokrótce scharakteryzowali na czym polega ich praca i czym się różni ich jednostka od pozostałych formacji wojskowych. Wyświetlony został również film instruktażowy ze szkolenia przygotowawczego. Prowadzący wielokrotnie podkreślił jak istotną sprawą jest zdrowy tryb życia bez różnego rodzaju używek, które eliminują kandydata na samym początku starań o wstąpienie do służb specjalnych. Spotkanie budziło wiele emocji i rodziło wiele pytań ze strony uczniów. Przeprowadzony został również krótki quiz z pytaniami z prelekcji, uczniowie otrzymali drobne gadżety (kubki, smycze, plakaty, długopisy służb specjalnych). Na zakończenie spotkania, Wójtowi Gminy Jerzmanowice-Przeginia został wręczony pamiątkowy medal jubileuszowy wydany na 5. Rocznicę Wojsk Specjalnych w Polsce.

Siły specjalne, jednostki specjalne, komandosi to określenia elitarnych formacji wojskowych lub policyjnych. Jednostki wojskowe przystosowane są do wykonywania zadań niekonwencjonalnych, prowadzenia działań specjalnych i nadzwyczaj trudnych w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny: antyterrorystycznych, rozpoznawczych, dywersyjnych itp. Zwykle składają się z małych wyselekcjonowanych grup żołnierzy, świetnie wyszkolonych i nadzwyczajnie wytrzymałych psychofizycznie, używających wyspecjalizowanego uzbrojenia i wyposażenia. Działają na lądzie, wodzie i z powietrza.

dowiedz się więcej
11-04-2013 - Wojewódzkie Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim
Wojewódzkie Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim

MAŁOPOLSKA GIMNAZJADA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

 

Miło nam zakomunikować, że w Małopolskiej Gimnazjadzie wzięli udział również uczniowie z naszych szkół. W kategorii dziewcząt miejsce 38 zajęła Zuzanna Sępek, natomiast w kategorii chłopców miejsce 60 zajął Arkadiusz Cioch. Serdecznie gratulujemy!

dowiedz się więcej
03-04-2013 - OTWP - Podsumowanie eliminacji powiatowych 2013
OTWP - Podsumowanie eliminacji powiatowych 2013

W sobotę 16 marca na terenie JRG 6 w Krakowie odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej powiatu krakowskiego - ziemskiego. Udział wzięło w tym roku 12 osób. Po części testowej uczestnicy oraz goście zapoznali się ze sprzętem będącym na wyposażeniu JRG-6. Następnie odbyła się część ustna konkursu, wspólny posiłek i rozdanie nagród.

I miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła Dominika Sobesto z gminy Liszki, w kategorii szkół gimnazjalnych Damian Chromy z gminy Krzeszowice a w kategorii szkół ponadgimnazjalnych Wioletta Francuz też z gminy Krzeszowice. Zdobywcy pierwszych miejsc będą reprezentować powiat krakowski - ziemski w kwietniu na eliminacja wojewódzkich.

Nasze reprezentantki po zaciętej walce o I miejsca w eliminacjach powiatowych uplasowały się odpowiednio:
Janik Klaudia - Gimnazjum w Przegini - II miejsce
Kania Aleksandra - Szkoła Podstawowa w Przegini - III miejsce

dowiedz się więcej
03-04-2013 - OTWP - Podsumowanie eliminacji gminnych 2013
OTWP - Podsumowanie eliminacji gminnych 2013

Dnia 4 marca w Szkole Podstawowej w Jerzmanowicach odbyły się eliminacje gminne profilaktyczno – pożarniczego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształcenie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej.

Uczestnicy pisali test wyboru który sprawdzało trzyosobowe jury składające się z Sekretarza Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Sylwii Kozera, Inspektora Urzędu Gminy Izabelą Jędrzejek oraz Prezesa OSP Łazy Janusza Chochół. W poszczególnych kategoriach wiekowych wyróżniły się następujące uczennice które automatycznie zostały zakwalifikowane do reprezentacji naszej gminy w eliminacjach powiatowych:

Janik Klaudia – Gimnazjum Przeginia – 29 pkt
Aleksanrda Kania – Szkoła Podstawowa Przeginia – 29 pkt 

dowiedz się więcej
1
. . .
271 272 273
CPK
Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
WYBORY
Aktualne inwestycje
Środki zewnętrzne
Sport
Kultura
Portal mapowy
Akcja Zima
Plan zagospodarowania
Ostrzeżenia meteo
Ochrona powietrza
Gospodarka odpadami
Strategia rozwoju gminy
Program rodzina 500+
Magazyn Ostaniec
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Covid - 19
Powszechny Spis Rolny 2020
Wspieraj lokalnie